Video: Deň hnevu v Paríži prilákal tisícky odporcov Hollanda

0
438

PARÍŽ 27. januára (WEBNOVINY) – Ulicami Paríža v nedeľu pochodovali tisíce odporcov prezidenta Françoisa Hollanda, ktorí vyhlásili "Deň hnevu" proti jeho politike.

Akcia sprevádzaná potýčkami s bezpečnostnými zložkami sa skončila zranením 19 policajtov a zadržaním najmenej 150 osôb, pričom francúzsky minister Manuel Valls odsúdil násilie zo strany "extrémistov a ultrapravičiarov, ktorých jediným cieľom je vyvolať nepokoje".

Demonštrovali takmer proti všetkému

Na rozohnanie niekoľkých stoviek mladých výtržníkov, ktorí hádzali do policajtov delobuchy, fľaše, ale aj kovové tyče a odpadkové koše, použili slzotvorný plyn.

Pochod organizovalo približne 50 menších, prevažne pravicových organizácií, ktoré informovali až o 120-tisícovej účasti, zatiaľ čo polícia počet účastníkov odhadla na 17-tisíc.

Predmetom protestu za silného dažďa bola celá škála zmien presadzovaných Hollandovou vládou vrátane minuloročnej legalizácie homosexuálnych manželstiev.

Video: Protestujúci vykrikovali heslá proti prezidentovi Hollandovi

Podpora prezidenta Hollanda u verejnosti je mizivá

Niektorí z demonštrantov tiež vyzývali na vystúpenie Francúzska z EÚ, či dodržiavanie slobody prejavu, čo bolo narážkou na rozhodnutie zakázať vystupovanie kontroverznému komikovi Dieudonnému obviňovanému z antisemitizmu.

Prejavy tohto druhu podľa francúzskeho zväzu židovských študentov nechýbali ani na nedeľňajšom pochode.

Hollandova podpora začala klesať už krátko po jeho nástupe do funkcie v máji 2012 a momentálne je najnepopulárnejším prezidentom v novodobých dejinách Francúzska, čo súvisí okrem iného aj s vysokou nezamestnanosťou.

Mnohí z účastníkov pochodu však odsudzovali aktuálnu milostnú aféru prezidenta, ktorá vyústila do jeho rozchodu s doterajšou partnerkou Valérie Trierweilerovou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.