Video: Apokalypsa v Kyjeve trvá, horia autobusy a nákladiaky

0
186

KYJEV 20. januára (WEBNOVINY) – V ukrajinskom Kyjeve aj v pondelok ráno už asi 12 hodín pokračujú strety medzi demonštrantami a bezpečnostnými silami, ktoré sú najhoršie od začiatku protivládnych protestov v novembri minulého roku.

Podľa ministerstva vnútra je zranených vyše 70 policajtov, nemocničné zdroje hovoria o 24 zranených. Najmenej desať osôb zadržali.

Obrazom: Peklo v Kyjeve

Nedeľňajšie zhromaždenie proti novým zákonom, ktoré výrazne sprísňujú pravidlá pre účastníkov demonštrácií, prilákalo do ulíc Kyjeva až 200-tisíc ľudí. Zhromaždení demonštrovali najprv pokojne, no neskôr niektorí z nich zaútočili na políciu, keď sa snažili prelomiť zábrany pred budovou parlamentu.

Násilní demonštranti v maskách zapálili najmenej päť policajných autobusov a dve nákladné autá, pričom korešpondent AFP popísal nočné scény ako apokalyptické. Polícia použila vodné delá, slzotvorný plyn, ohlušujúce granáty aj gumené projektily.

Odporúčame:

Obrazom: Vojna medzi políciou a demonštrantmi v Kyjeve

Obrazom: Peklo v Kyjeve, Ukrajinci dobili policajtov

Ukrajina šokuje, demonštrantom hrozí basa a pracovný tábor

Nové ukrajinské zákony proti demonštrantom sú znepokojivé

Proti zbitiu novinárky demonštruje v Kyjeve 50-tisícový dav

V Ukrajine vyšetrujú pokusy o puč počas protestov

Obrazom: Demonštrácie začali v nedeľu

Rada národnej bezpečnosti USA, ktorej predsedá prezident Barack Obama, v nedeľu vyzvala na "bezodkladnú deeskaláciu situácie" na Ukrajine, odkiaľ hlásia najprudšie strety medzi demonštrantami a políciou od novembrového vypuknutia vlny opozičných protestov.

Podľa vyhlásenia hovorkyne Caitlin Haydenovej je Biely dom násilím v uliciach Kyjeva "hlboko znepokojený" a považuje ho za "priamy dôsledok neschopnosti vlády uznať oprávnené sťažnosti občanov". Varovala tiež pred "zvážením dodatočných krokov vrátane sankcií v reakcii na používanie násilia".

Haydenová podporila ukrajinskú opozíciu tvrdením, že tamojšia vláda "pristúpila k oslabeniu základov ukrajinskej demokracie kriminalizovaním pokojného protestu a zbavením občianskej spoločnosti a politických protivníkov kľúčovej demokratickej ochrany v zákone".

"Naliehame na ukrajinskú vládu, aby podnikla kroky, ktoré predstavujú lepšiu cestu vpred pre Ukrajinu, vrátane zrušenia protidemokratickej legislatívy uzákonenej v uplynulých dňoch, stiahnutia poriadkovej polície z centra Kyjeva a začatia dialógu s politickou opozíciou".

Pobúrení sú aj šéfovia diplomacie

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli vyjadrili poľutovanie nad násilnými protestmi na Ukrajine, za ktoré však podľa nich nesie vinu tamojšia vláda, keďže v snahe dostať pod kontrolu vlnu opozičných demonštrácií presadila represívne zákony.

Podľa vyjadrenia švédskeho ministra Carla Bildta je terajšia situácia "naliehavá" a je "veľmi dôležité reagovať, obzvlášť proti represívnemu balíku, o ktorom rozhodli vo štvrtok (zákonodarcovia) v Kyjeve". Súbor opatrení pritom označil za najzávažnejší svojho duhu, aký "videl niektorý z európskych parlamentov uzákoniť za posledné desaťročia".

"Myslím si, že to, čo sa udialo… bolo dôsledkom tohto represívneho balíka," povedal Bildt v narážke na udalosti z uplynulej noci, keď pri násilných stretoch v Kyjeve utrpeli zranenia desiatky demonštrantov a policajtov. V podobnom duchu ako Bildt sa po príchode do Bruselu vyjadril i jeho britský náprotivok William Hague, ktorý na druhej strane privítal ochotu ukrajinskej vlády rokovať s opozíciou.

Európska únia v pondelok vyzvala Ukrajinu na zrušenie súboru zákonov zavádzajúcich nové obmedzenia pre demonštrantov, ktoré podľa kritikov zasahujú do základných práv Ukrajincov, ako je sloboda prejavu či pokojné zhromažďovanie sa. Podľa vyhlásenia prijatého ministrami zahraničných vecí krajín dvadsaťosmičky na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli totiž legislatíva minulý týždeň prešla ukrajinským parlamentom za "pochybných procedurálnych okolností".

Vitalija Klička postriekali hasiacim prístrojom

Najhoršie násilie v Kyjeve od novembrového vypuknutia opozičných protestov nasledovalo po tom, ako v reakcii na zavedenie prísnych obmedzení v nedeľu vyšlo do ulíc až 200-tisíc demonštrantov.

Polícia na podpaľovanie vozidiel a ohadzovanie zápalnými fľašami v blízkosti parlamentu odpovedala slzotvorným plynom a omračovacími granátmi. Ukrajinský prezident Viktor Jaunkovyč už prisľúbil vytvorenie zvláštnej komisie poverenej vyriešením krízy a počas noci sa tiež stretol s opozičným vodcom Vitalijom Kličkom.

Zatiaľ sa nevie, kto presne za násilnosťami, ktoré sú dobre zorganizované, stojí. Ukrajinské médiá hovoria o málo známej ultrapravicovej mládežníckej skupine Pravý sektor.

Počas chaosu utŕžil svoje aj líder opozície Vitaj Kličko. Bývalého boxerskej šampióna podľa AFP postriekali hasiacim prístrojom. Kličko sa počas noci v záujme upokojenia situácia stretol s prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorý prisľúbil vytvorenie zvláštnej komisie poverenej riešením krízy.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pondelok tiež varoval, že prebiehajúce zrážky medzi políciou a demonštrantami v hlavnom meste Kyjev ohrozujú "celú krajinu". "Som presvedčený, že podobné fenomény ohrozujú nielen verejnosť v Kyjeve, ale v celej Ukrajine," vyhlásil v príhovore k národu. Demonštrantov zároveň vyzval na "dialóg, kompromis a pokoj". "Žiadam vás, aby ste nenasledovali tých, ktorí vyzývajú na násilie, tých, ktorí chcú vyprovokovať rozdelenie nášho štátu a spoločnosti," dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.