Zákon o sudcoch treba podľa Žitňanskej stiahnuť

0
445

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Návrh zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní, ktorý do pripomienkového konania predložilo ministerstvo spravodlivosti a má riešiť problematiku rozhodcovského konania v spotrebiteľských sporoch, sa podľa nezaradených poslancov Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého minie účinkom, jeho efekt bude pre ochranu spotrebiteľa minimálny a náklady na jeho realizáciu zbytočne vysoké.

Opoziční poslanci žiadajú návrh zákona stiahnuť a agendu spotrebiteľských sporov vylúčiť z pôsobností rozhodcovských súdov úplne.

"Ministerským návrhom práva spotrebiteľov nebudú chránené dostatočne. Rozhodcovské súdy sú často len satelitmi nebankových subjektov, pre ochranu práv spotrebiteľov poskytujú nízky štandard a svojimi verdiktmi dostávajú do neriešiteľných situácií množstvo ľudí. Ministerstvo si v predloženom zákone predsavzalo ich činnosť regulovať, hoci už v súčasnosti nedokáže riadne vykonávať štátny dohľad nad exekútormi, znalcami, správcami a podobne. Návrhom zákona ešte preberá ďalšie podstatné kompetencie smerom k rozhodcom, rozhodcovským súdom a k rozhodcovskému konaniu. Pritom na účinný dohľad nemá, a ani nebude mať dostatok prostriedkov," vysvetlila Žitňanská dôvod podania zásadnej pripomienky.

Poslanci chcú férové podmienky v spotrebiteľských zmluvách

Beblavý a Žitňanská navrhujú iné riešenie ako rezort justície. Opoziční zákonodarcovia do parlamentu predložili balík zákonov, ktoré by mali zabezpečiť, aby v spotrebiteľských zmluvách, týkajúcich sa predovšetkým spotrebiteľských úverov, boli stanovené férové zmluvné podmienky, prebiehalo férovejšie rozhodovanie o vyrovnaní vzniknutých pohľadávok a aby bolo férovejšie aj samotné vymáhanie pohľadávok exekútormi.

"Riešime v nich aj rovnaký problém ako ministerstvo, zvolili sme však efektívnejší spôsob. Podľa nášho návrhu nebudú môcť nebankové subjekty obchádzať všeobecný súd tým, že spotrebiteľovi vnútia ustanovenia, podľa ktorých spory rozhoduje často blízky subjekt – rozhodcovský súd. Všeobecné súdy poskytujú neporovnateľne vyšší štandard ochrany práv spotrebiteľov a pokiaľ získa podporu náš návrh, nebude sa môcť pred exekútora dostať pohľadávka, ktorej nebude predchádzať rozhodnutie všeobecného súdu," vysvetlil Beblavý.

Balík týchto zákonov chce podľa Žitňanskej postihnúť celý reťazec, ktorý spôsobuje problémy s neférovými zmluvami, nespravodlivým rozhodovaním o sporoch zo spotrebiteľských zmlúv a nespravodlivým vymáhaním nárokov zo spotrebiteľských zmlúv.

Ministerstvo sa návrhu poslancov čuduje

Ministerstvo spravodlivosti považuje návrh dvoch poslancov za nesystémový a neodborný. Podľa vedenia rezortu možno nad ním len vysloviť počudovanie.

„Pani Žitňanská dlhé roky pôsobila na MS SR a s úrovňou ochrany spotrebiteľa vo vzťahu k rozhodcovskému konaniu neurobila prakticky nič. Je plne zodpovedná za súčasný stav ochrany spotrebiteľa,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa MS Alexandra Donevová.

Ministerstvo pripomína, že alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov predstavuje štandardný nástroj, ktorý predpokladá aj legislatíva Európskej únie.

Návrh MS SR aj v kontexte ostatných zmien podľa nich podstatným spôsobom zvýši ochranu spotrebiteľov, ktorí v žiadnom prípade nebudú zbavení možnosti domáhať sa súdnej ochrany na všeobecnom súde. “Návrh zákona zároveň zavádza iba možnosť, nie povinnosť riešiť spotrebiteľský spor pred rozhodcovským súdom. Spotrebiteľ sa napriek uzavretej rozhodcovskej zmluve môže domáhať svojho práva podaním žaloby na všeobecnom súde. V prípade, ak by rozhodcovský súd napriek prísnemu dohľadu porušil právo spotrebiteľa, spotrebiteľ bude môcť veľmi jednoduchým spôsobom napadnúť takýto rozsudok žalobou na všeobecnom súde,“ dodala Donevová.

Rozhodcovské súdy budú prísne regulované

Minister spravodlivosti Tomáš Borec koncom decembra predstavil nový osobitný zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Spotrebitelia často nevedia, že sa v úverových zmluvách zaväzujú riešiť spory z týchto zmlúv pred rozhodcovským súdom a nie všeobecným súdom.

Podľa legislatívy navrhnutej rezortom justície bude musieť byť rozhodcovská zmluva obsahovo aj formálne oddelená od spotrebiteľskej zmluvy a nebude môcť byť zakomponovaná "milimetrovým písmom" v záverečných ustanoveniach zmluvy. "Rozhodcovské súdy, ktoré budú riešiť spotrebiteľské veci, budú prísne regulované, čo dnes vôbec neexistuje. Budú registrované na ministerstve spravodlivosti, budú musieť spĺňať mnoho kritérií, ktoré budú veľmi prísne nastavené," uviedol minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Bez udelenej licencie súdy nebudú môcť rozhodovať v spotrebiteľských sporoch. Aj rozhodcovia takýchto súdov podľa ministra budú musieť spĺňať veľmi prísne kritériá. "Navyše bude možné v porovnaní s dnešným stavom podávať aj odvolanie proti rozhodnutiam rozhodcovských súdov," dodal Borec, podľa ktorého niektoré nebankovky v súčasnosti zneužívajú platný systém. Na súdoch je obrovské množstvo požiadaviek na vykonanie exekúcie. Spotrebitelia podľa Borca neraz ani netušili, ako sa do takejto situácie dostali.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.