Veľký kaňon vznikol omnoho neskôr ako odhadovali vedci

0
727

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Veľký kaňon, ktorý sa nachádza v americkom štáte Arizona, vznikol omnoho neskôr, ako sa vedci nazdávali. V najnovšej štúdii to tvrdia geológovia z Univerzity v Novom Mexiku.

"Vyvraciame tvrdenie, že Veľký kaňon vznikol pred 70 miliónmi rokov na tom istom mieste a s rovnakou hĺbkou, akú ma teraz," uviedol Karl Karlstrom, ktorý na štúdii pracoval.

Podľa jeho tímu je väčšia časť prírodného útvaru mladšia. Má "len" päť až šesť miliónov rokov. "Netvrdíme však, že by kaňon vznikol celý pred šiestimi miliónmi rokov. Naopak, zistili sme, že rieka Colorado využila aj staršie segmenty, keď si hľadala cestu do Kalifornského zálivu," dodal.

Podľa výsledkov štúdie, dva z troch centrálnych segmentov sú skutočne staré. Kým segment Hurricane vznikol pred 50 až 70 miliónmi rokov, vek segmentu Eastern Grand Canyon odhadujú na 15 až 25 miliónov rokov. Avšak ďalšie časti Marble Canyon a Westernmost Grand Canyon rieka Colorado vytesala iba pred piatimi až šiestimi miliónmi rokov. "Ak si vezmete celú 450-kilometrovú dĺžku kaňonu a spýtate sa, aký je jeho vek, odpoveď by znela: viac ako polovica je mladá, štvrtina stredne stará vo veku 15 až 25 miliónov rokov a zvyšok má 70 miliónov rokov," zhrnul na záver Karlstrom.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.