V Ukrajine je už vyše 1200 zranených, Azarov ušiel do Viedne

0
476

KYJEV 31. januára (WEBNOVINY) – Násilie sprevádzajúce masové protivládne protesty v Kyjeve si od ich vypuknutia koncom novembra vyžiadalo zranenia viac ako 1200 účastníkov. Samospráva ukrajinskej metropoly to uvádza v štvrtkovom vyhlásení, z ktorého cituje ruský spravodajský portál RIA Novosti.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

V období od 30. novembra 2013 do 30. januára 2014 podľa neho kyjevskí lekári ošetrili 1231 protestujúcich, z ktorých 681 bolo hospitalizovaných. Vyhlásenie tiež uvádza, že v miestnych nemocniciach sa momentálne nachádza 63 zranených demonštrantov. Podľa údajov RIA Novosti bezpečnostné zložky na Ukrajine v súvislosti s nepokojmi zadržali dokopy 234 osôb, z ktorých 140 skončilo vo väzbe.

Odporúčame aj:

Video: Nezvestnému ukrajinskému aktivistovi odrezali ucho

Ukrajina schválila amnestiu, Janukovyč je práceneschopný

V4 odsúdila násilie na Ukrajine, Fica znepokojujú radikáli

USA zvažujú sankcie voči ukrajinskej vláde aj opozícii

Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, tvrdí exprezident

Ukrajinský parlament v stredu večer schválil amnestiu pre opozičných aktivistov, podmienil ju však uvoľnením okupovaných úradov.

Ešte v utorok odstúpil ukrajinský premiér Mykola Azarov a parlament zrušil kontroverzné zákony namierené proti demonštrantom, opozícia však všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce.

Expremiér Azarov odletel za synom do Viedne

Mykola Azarov, ktorý v utorok odstúpil z postu ukrajinského premiéra, podľa informácií rakúskeho denníka Kronen Zeitung odletel súkromným lietadlom za synom do Viedne.

Ukrajinská ambasáda správu odmietla potvrdiť.

"Nemáme o veci žiadne informácie," povedala hovorkyňa veľvyslanectva. Ako napísal denník v piatok, Azarov má zrejme v pláne na dlhší čas "zmiznúť vo Viedni".

Rakúska rozhlasová stanica Ö1 vo štvrtok uviedla, že Azarov si v zahraničí (vrátane Rakúska) ukryl veľké sumy peňazí.

Meno Azarovovho syna a jeho manželky údajne figuruje v registri rakúskych firiem. Odporcovia rakúskej vlády predpokladajú, že cez účasť v rakúskych firmách perú ukrajinskí vládni predstavitelia a ich podporovatelia peniaze.

Podľa časopisu Format vlastní Azarovov syn vilu vo viedenskej štvrti Pötzleinsdorf. Viedeň je podľa Formatu centrom miliónových finančných transakcií a obchodov s nehnuteľnosťami expremiéra Azarova a prezidenta Viktora Janukovyča.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.