V Česku oznámili zloženie vlády, posty ministrov sú známe

0
208

PRAHA 6. januára (WEBNOVINY) – Lídri troch českých strán podpísali v pondelok poobede koaličnú dohodu o vzniku novej vlády.

Stalo sa tak v priestoroch budovy parlamentu a pod dokument sa podpísali predseda ČSSD a budúci premiér Bohuslav Sobotka, predseda ANO Andrej Babiš a líder KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Strany sa už definitívne dohodli na prerozdelení ministerských postov.

Babiš povedie financie

Jasné je, že sociálni demokrati budú mať ministerstvo zahraničia, vnútra, školstva či zdravotníctva. ANO zase bude mať rezort financií, ktorý povedie miliardár slovenského pôvodu Babiš, obrany či spravodlivosti. Zostavu však musí schváliť a vymenovať prezident Miloš Zeman, ktorý podľa českých médií má s väčšinou nominantov problém.

"Sedemdesiatdva dní po voľbách do Poslaneckej snemovne môžeme oznámiť, že je hotovo… Očakávame, že prezident republiky by mal teraz jednať na základe ústavy. Vznikajúca koalícia je pripravená ako po programovej, tak po personálnej stránke na to, aby sa ujala vládnej zodpovednosti. Pre Českú republiku je to nádej na pozitívny obrat, nádej na podporu hospodárskeho rastu a posilnenie zamestnanosti. Nádeje a šance na to, aby sa zlepšilo celkové fungovanie štátu a aby ľudia boli s chodom krajiny spokojnejší, než tomu bolo v minulosti," povedal budúci premiér Sobotka, ktorého ČSSD má v 17-člennej vláde osem postov, ANO šesť a ľudovci tri.

Hlasovanie má byť vo februári

ČSSD podľa očakávaní vyhrala októbrové české voľby, no iba so ziskom 20,5 percenta. Strana ANO skončila druhá s takmer 19 percentami a komunisti tretí s 15 percentami.

V 200-člennej dolnej komore parlamentu má trojica ČSSD, ANO a KDU-ČSL väčšinu 111 hlasov, ktorá by tak bez problémov mala vyjadriť novej vláde dôveru. Hlasovanie sa musí uskutočniť dva mesiace od vymenovania prezidentom. Stať by sa tak malo vo februári.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.