Kráľ Juan Carlos by mal odísť, myslí si väčšina Španielov

0
181

MADRID 6. januára (WEBNOVINY) – Viac ako 60 percent Španielov je za rezignáciu kráľa Juana Carlosa. Vyplýva to prieskumu denníka El Mundo, ktorý jeho výsledky zverejnil v nedeľu.

Z nich vyplýva, že za odchod nepopulárneho monarchu sa vyjadrilo 62 percent opýtaných. Ide o 17-percentný nárast v porovnaní s prieskumami zo začiatku roka 2013.

Podľa respondentov by 76-ročný kráľ mal abdikovať v prospech svojho syna Felipeho, ktorý by vraj dokázal obnoviť prestíž španielskej kráľovskej rodiny. Z prieskumu z konca decembra taktiež vyplynulo, že monarchiu podporuje menej ako polovica Španielov.

Kráľovskú rodinu v Španielsku minulý rok zasiahol škandál okolo osoby samotného kráľa. Ten išiel loviť slony do africkej Botswany, no pritom si zranil bedrový kĺb. Následná hospitalizácia ho prezradila a spôsobila, že sa stal terčom kritiky za svoju drahú dovolenku v čase, keď Španielsko prežíva ťažkú hospodársku krízu.

Kráľ sa za svoj výlet do Afriky pod tlakom verejnosti ospravedlnil. Súd na španielskom ostrove Malorca navyše v máji požiadal o prešetrenie majetkových pomerov najmladšej kráľovej dcéry Cristiny pre podozrenie z podielu na praní špinavých peňazí a daňových únikov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.