V Česku by mohla byť nová vláda známa do konca roka

0
384

PRAHA 13. novembra (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman rokoval po voľbách vôbec po prvýkrát so šéfom ČSSD Bohuslavom Sobotkom.

Schôdzka v Lánoch trvala dve hodiny a Sobotka po nej povedal, že Česko bude mať novú vládu do konca tohto roka. Oficiálne poverenie k vyjednávaniu o jej zostavení dostane od prezidenta budúci týždeň.

"Zhodli sme sa na tom, že pokiaľ sa budú koaličné rokovania vyvíjať dobre, je tu reálna šanca na to, aby Česká republika mohla mať novú vládu ešte pred koncom tohto roku," povedal novinárom po stretnutí s prezidentom Sobotka, ktorého citoval portál iDNES.cz. Partnermi pre ČSSD sú podľa neho ľudovci a hnutie ANO.

ČSSD predčasné voľby vyhrala, avšak len so ziskom 20,5 percenta, čo niektorí označujú za neúspech. ANO miliardára Andreja Babiša skončilo druhé s 18,7 percentami. Jeho strana sa už vyjadrila, že pre ANO i ľudovcov ostávajú rovnocenné varianty, že budú spoločne tolerovať menšinový kabinet ČSSD, alebo že so sociálnou demokraciou vytvoria koalíciu.

Treťou možnosťou je, že obe zoskupenia skončia v opozícii. Nepripadá teda do úvahy menšinová koaličná vláda tolerovaná treťou stranou. V novej Snemovni bude mať ANO 47 kresiel a KDU-ČSL 14 miest. Sociálnym demokratom pripadne 50 mandátov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.