V Austrálii zabíjala teplá vlna, zahynuli tisícky netopierov

0
533

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – V štáte Queensland na severovýchode Austrálie uhynulo cez víkend približne 100-tisíc netopierov. Príčinou bola vlna horúceho vzduchu, ktorá zasiahla austrálske pobrežie.

"Teplá vlna bola katastrofou pre všetky kolónie netopierov v juhovýchodnej časti Queenslandu. S určitosťou to bude mať ničivý dopad na tieto kolónie, ktoré sú dôležité pre náš ekosystém," povedal pre americkú televíznu stanicu ABC Michael Beatty z The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals.

V Austrálii dosahujú v týchto dňoch teploty aj viac ako 43 stupňov Celzia, čo má pre netopiere fatálne následky. "Je to hrozný a krutý spôsob ako zomrieť. Niečo cez 43 stupňov a oni len tak padnú," uviedla pre austrálsky denník The Courier Mail Louise Saunders z organizácie Bat Conservation & Rescue Queensland.

Tisícky tiel uhynutých lietajúcich cicavcov ostali teraz ležať na pozemkoch miestnych obyvateľov. Keďže však začínajú zapáchať, mnohí obyvatelia Queenslandu sa už pustili do ich odpratávania. Majú pocit, že úrady a upratovacie služby nepostupujú s odstraňovaním dostatočne rýchlo.

Queenslandskí zdravotníci však ľudí varujú, aby sami neodstraňovali mŕtve zvieratá a kontaktovali radšej pracovníkov z ochrany prírody. "Ak narazíte na netopiera, je veľmi dôležité, aby ste sa ho nedotýkali, pretože tým riskujete nákazu lyssavírusom austrálskych netopierov (ABLV, pozn. SITA). Môže sa zdať, že niektoré netopiere sú mŕtve, no v skutočnosti nie sú, a keď sa ich ľudia pokúšali odstrániť, pohrýzli ich alebo poškriabali," upozornila hygienička Jeannette Young.

Informácie pochádzajú z webstránky www.huffingtonpost.com.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.