V Amerike vyhlásili stav ohrozenia, voda je kontaminovaná

0
472

CHARLESTON 10. januára (WEBNOVINY) – Americká vláda vyhlásila stav ohrozenia v Západnej Virgínii, kde do rieky Elk unikli chemické látky a kontaminovali vodu. Vyše 200 000 ľudí nesmie používať vodu zo svojich vodovodov na žiadne účely a v postihnutých oblastiach zatvorili školy aj reštaurácie.

Stav ohrozenia sa týka deviatich okresov štátu. Ako informoval guvernér Earl Ray Tomblin, úrady už za pomoci Národnej Gardy zháňajú alternatívne zdroje pitnej vody. "Našou prioritou sú teraz nemocnice a opatrovateľské domovy," citoval ho portál televíznej stanice CNN.

Kontaminovaná voda sa podľa Tomblina nesmie používať na pitie, varenie umývanie či pranie. Vyhlásenie stavu ohrozenia Bielym domom umožňuje Západnej Virgínii čerpať federálne zdroje.

Chemikálie unikli do rieky z chemického závodu Freedom Industries. Únik sa stal len asi kilometer a pol od čističky vody pri meste Charlestone. Do rieky sa dostala penivá látka používaná pri úprave uhlia. Nie je isté, koľko sa jej do vody dostalo. Chemikália nie je toxická, no pri požití či pri styku s pokožkou môže spôsobiť podráždenie.

Video: usatoday.com

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.