Indovia potomka Gandhího za premiéra nechcú

0
416

NAI DILLÍ 10. januára (WEBNOVINY) – Iba 14 percent Indov chce za svojho nového premiéra Rahúla Gandhího, potomka slávnej dynastie.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uverejnil vo štvrtok denník Times of India. Výsledky prieskumu odhalili, že pravdepodobný kandidát vládnej strany na najvyšší post nemá podporu obyvateľov druhej najľudnatejšej krajiny. Tí totiž za predsedu novej vlády, ktorá vzíde z očakávaných jarných parlamentných volieb, chcú opozičného lídra Narendru Modiho.

Jeho veľkým kritikom je však odchádzajúci premiér Manmohan Singh. Napriek tomu sa však za Modiho vyslovilo takmer 60 percent respondentov. Slušnej, 25-percentnej podpore, sa teší aj bojovník proti korupcii Arvind Kedžríwal.

Singh začiatkom januára potvrdil, že po desiatich rokoch na čele najväčšej demokratickej krajiny na svete už nemá záujem o post predsedu vlády. V 81 rokoch tak ohlásil koniec politickej kariéry a za svojho nástupcu podporil práve Rahúla Gandhího, predstaviteľa slávnej indickej dynastie, ktorá dominuje v prevažne hinduistickej krajine od získania nezávislosti od Británie v roku 1947.

Popularita Singhovej strany Indický národný kongres (INC) však klesá a voľby v predpokladanom májovom termíne pravdepodobne vyhrá opozičná Indická ľudová strana (BJP) na čele s lídrom Modim. Podľa slov končiaceho premiéra by jeho triumf mal "katastrofické" dôsledky. V tejto súvislosti poukázal na náboženské nepokoje v štáte Gudžarát z roku 2002, ktoré si vyžiadali stovky obetí najmä na strane moslimov. Stalo sa tak krátko po tom, ako sa na čelo hospodársky prosperujúceho štátu postavil práve Modi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.