Únia pre zdravšie srdce chce pomáhať pacientom

0
336

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Občianske združenie Únia pre zdravšie srdce pripravilo pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o srdcovocievnych ochoreniach, webovú stránku www.presrdce.eu. Sú na nej dostupné komplexné informácie o všetkých rozšírených kardiovaskulárnych ochoreniach, ich príznakoch a príčinách vzniku, prevencii, diagnostike, liečbe, ale aj praktické rady pre pacientov a ich blízkych, ktoré im pomôžu zvládať ochorenie a jeho liečbu.

Únia pre zdravšie srdce vznikla 23. decembra 2013. Jej prezidentom sa stal dlhoročný srdcový pacient Peter Kollárik. Medzi ďalších zakladajúcich členov patria slovenskí lekári Andrej Dukát, Pavla Nôtová či Zoltán Mikeš, ako aj pacienti, ktorí cítia potrebu pomôcť iným a zlepšiť zdravotnú starostlivosť v tejto oblasti. K združeniu sa pridal aj herec Ady Hajdu, ktorý sa podľa vlastných slov po smrti kamaráta začal viac zaujímať o svoje zdravie a rozhodol sa podporiť aktivity organizácie. “Rozhodol som sa, že budem poslúchať doktorov,” uviedol herec na dnešnej tlačovej konferencii.

Komunikácia je dôležitá

Primárnym cieľom združenia je zlepšovať zdravotnú starostlivosť v oblasti kardiovaskulárnej medicíny a vyvíjať maximálne úsilie pre zachovanie zdravia srdca. Únia pre zdravšie srdce chce tiež poskytovať verejnosti najnovšie informácie o srdcovocievnych ochoreniach a ich prevencii, podporovať pacientov s ochoreniami srdca, ponúknuť im a aj ich blízkym oporu, poradenstvo a priestor, kde sa budú môcť zdôveriť so svojimi problémami a obavami.

Rovnako chce spolupracovať s verejnými činiteľmi a zasadzovať sa za pozitívne zmeny v oblasti účinnej prevencie, diagnostiky a liečby srdcovocievnych ochorení.

Hlavný dôraz kladie združenie na zlepšenie vzťahu dôvery medzi pacientom a lekárom. “Dobrá komunikácia lekár – pacient, pacient – lekár je základom dobrej spolupráce,” uviedla na tlačovej konferencii psychologička Pavla Nôtová. Cestou k úspešnej liečbe je podľa Nôtovej aj vzdelávanie pacientov, ktorí potrebujú zo strany lekárov dostávať korektné a odborné informácie o možnostiach liečby. “Myslím, že je dôležité, aby pacienti o svojich chorobách hovorili,” doplnil Peter Kollárik.

Spustia telefonický dotazník

Pilotným projektom Únie pre zdravšie srdce pre tento rok bude prieskum s názvom Nebojte sa povedať to nahlas. Celoplošný skríning medzi pacientmi, ktorí majú ochorenie srdca a ciev, sa uskutoční v období od februára do apríla.

Pôjde o telefonickú formu dotazníka, ktorý bude obsahovať niekoľko otázok zameraných na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, dostupnosť vyšetrenia v kardiologickej ambulancii, komunikáciu so zdravotníckym personálom, dostupnosť liekov a dostupnosť modernej liečby na Slovensku.

Po pacientskom prieskume bude nasledovať obdobný medzi lekármi. Výsledky chce organizácia odprezentovať 5. mája pri príležitosti Svetového dňa hypertenzie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.