Ukrajinský parlament zvažuje návrh vysloviť nedôveru vláde

0
268

KYJEV 3. decembra (WEBNOVINY) – Tisíce ľudí sa v utorok ráno zišli pred budovou ukrajinského parlamentu, kde dnes poslanci začnú debatovať o opozičnom návrhu vysloviť nedôveru vláde premiéra Mykolu Azarova.

Deje sa tak v čase mohutných demonštrácií proti rozhodnutiu vlády odložiť podpisy dôležitých dohôd medzi Ukrajinou a EÚ.

Obrazom: Nespokojní Ukrajinci obsadili vládne budovy

Opozícia to považuje za akt zrady zo strany prezidenta Viktora Janukovyča a Azarovovej vlády. Na jej odvolanie však bude musieť zhromaždiť 226 hlasov, pričom väčšinou v 450-člennom parlamente disponuje Janukovyčova vládna Strana regiónov. V záujme bezpečnosti sa pred budovou zákonodarného zboru ráno rozmiestnilo niekoľko tisíc policajtov.

Odporúčame aj:

Prezident Ukrajiny odišiel napriek napätiu v Kyjeve do Číny

Vyše stotisíc Ukrajincov je v uliciach, protest sa vyostruje

Stav na Ukrajine je napätý, Tymošenková začala s hladovkou

EÚ napriek ruskému nátlaku stále verí dohode s Ukrajinou

Video: Tisícky Ukrajincov bojujú za vstup do Únie

Masové demonštrácie v Kyjeve vypukli po tom, ako prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísať kľúčové dohody s Európskou úniou z „národnobezpečnostných“ dôvodov, pričom vláda premiéra Mykolu Azarova pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska.

Poriadková polícia ešte v noci na sobotu tvrdo zasiahla proti demonštrantom a výsledkom sú desiatky zranených a zadržaných. Ukrajinská opozícia vyzvala na pokračovanie demonštrácií až do odstúpenia vlády a vypísania predčasných parlamentných a prezidentských volieb. Azarov označil aktuálne udalosti za pokus o štátny prevrat.

Video: Nedeľňajšie protesty

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.