Ukrajinského opozičného lídra brutálne zbili, je v nemocnici

0
167

KYJEV 11. januára (WEBNOVINY) – Piatkové masové demonštrácie v ukrajinskom Kyjeve sa nezaobišli bez násilností a medzi zranenými je aj bývalý minister vnútra a súčasný opozičný líder Jurij Lucenko.

Na zverejnených záberoch vidieť, ako má zakrvavenú hlavu. V sobotu sa podľa ukrajinských médií stále nachádzal v nemocnici pod intenzívnym dohľadom lekárov. Lucenkova manželka Irina informovala, že utrpel otras mozgu a zranenia hlavy po tom, ako na neho s pomocou obuškov zaútočila polícia.

Obrazom: Protesty na Ukrajine

Demonštrácie vypukli pred sídlom súdu v Kyjeve, ktorý odsúdil troch mužov na šesťročné väzenie za údajné organizovanie odpálenia Leninovej sochy v roku 2011. Po vynesení verdiktu demonštranti zablokovali autobusy prevážajúce policajtov. Na jedno z áut pritom vyliali farbu a začali ním triasť. Polícia tvrdo zasiahla, pričom okrem Lucenka utrpelo zranenia aj množstvo ďalších prítomných Ukrajincov. Podľa svedkov sa Lucenko nezapájal do útokov na policajtov, ale naopak, situáciu sa údajne snažil upokojiť.

Lucenko bol prominentným členom vlády bývalej premiérky Julije Tymošenkovej. Štyridsaťdeväťročného politika koncom roku 2010 odsúdili za zneužitie právomocí, v apríli 2013 sa však po amnestii prezidenta Viktora Janukovyča dostal na slobodu. Samotná Tymošenková zostáva stále za mrežami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.