Čižnár chce čo najskôr preveriť zastavenie kauzy emisie

0
428

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nestanovil termín, dokedy má generálna prokuratúra preskúmať dôvodnosť a zákonnosť zastavenia trestného stíhania v kauze emisie. Nemalo by to však dlho trvať.

„Vzhľadom na rozsah spisových materiálov nie je možné sa v súčasnej dobe vyjadriť k času preskúmania trestnej veci. Snahou generálneho prokurátora je, aby tento čas bol čo najkratší,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Podnet na preskúmanie zastavenia stíhania v kauze vydal šéf prokuratúry 7. januára. „Generálny prokurátor JUDr. Jaromír Čižnár považuje trestnú vec tzv. emisie z hľadiska celospoločenského významu za veľmi dôležitú,“ uviedla Predajňová.

Odporúčame aj:

Za emisie nebude pykať nikto, stíhanie definitívne zastavili

Prokuratúra preverí stratu státisícov eur pri predaji emisií

Nevyšetrenie emisií zametie miliónovú špinu, tvrdí Nagy

Jeden z najväčších škandálov Ficovej vlády bude nepotrestaný

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura.

Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur. Na jeseň 2013 vyšetroval zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.