Ukrajinská opozícia vyzýva Západ, aby sa viac angažoval

0
708

MNÍCHOV 1. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinskí opoziční lídri v piatok vyzvali Európsku úniu a Spojené štáty, aby jednoznačnejšie podporili jej boj za demokratizáciu ich krajiny a zastavenie násilia zo strany bezpečnostných zložiek pod vedením prezidenta Viktora Janukovyča. Urobili tak na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa v piatok začala v bavorskej metropole.

Potrebujú jasný akčný plán

Ukrajinská opozícia sa tam stretla s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom a šéfkou zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovou. V sobotu by mala rokovať aj s americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym. V Mníchove pritom so Steinmeirom rokoval aj ukrajinský minister zahraničných vecí Leonid Kožara.

"To čo potrebujeme, nie sú len vyhlásenia, ale veľmi jasný akčný plán – ako vyriešiť problémy a vyriešiť násilie, ako vyšetriť všetky tieto zabitia a únosy a mučenia," povedal pre agentúru Reuters Arsenij Jaceňuk, líder strany Baťkivščina (Vlasť) uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej. Jaceňuk sa teraz obáva, že krajina sa po odstúpení premiéra Mykolu Azarova ocitla v "politickom vákuu". "Nie je tu nikto, kto by skutočne kormidloval krajinu," vyhlásil. Vyzval preto západné krajiny, aby pomohli vyriešiť patovú situáciu v jeho krajine.

Odporúčame aj:

Lajčák na kolegu apeluje, aby sa na Ukrajine zdržali násilia

Ukrajinská opozícia sa v Berlíne stretne s Johnom Kerrym

Kotleba v liste vyzval Janukovyča, aby ochránil Ukrajinu

Prezident Janukovyč podpísal zákon o amnestii pre aktivistov

V Ukrajine je už vyše 1200 zranených, Azarov ušiel do Viedne

Práceneschopný Janukovyč

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok podpísal zákon, ktorého súčasťou je amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na tamojšej vlne protivládnych nepokojov. Hlava štátu zároveň potvrdila rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony sprísňujúce pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie. Janukovyč tak urobil napriek štvrtkovému oznámeniu, že je dočasne práceneschopný pre ochorenie dýchacích ciest sprevádzané horúčkami.

Ukrajinský prezident je momentálne pod nátlakom opozície, aby sa zachoval rovnako ako premiér Mykola Azarov a odstúpil. Jednou z hlavných požiadaviek opozície v krízových rokovaniach s prezidentom však bolo zrušenie zákonov namierených proti demonštrantom, ktoré parlament schválil 16. januára. V stredu večer parlament splnil i ďalšiu z požiadaviek v podobe amnestie pre aktivistov, podmienkou platnosti je však uvoľnenie okupovaných vládnych úradov do uplynutia dvojtýždňovej lehoty. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.