Ukrajinská opozícia sa v Berlíne stretne s Johnom Kerrym

0
251

MNÍCHOV 31. januára (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničia John Kerry sa v piatok stretne s predstaviteľmi ukrajinskej opozície počas jeho návštevy Nemecka.

Kerry je na prestížnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa v piatok začala v bavorskej metropole. Stretnúť sa má s lídrom najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenijom Jaceňukom, vodcom strany Udar Vitalijom Kličkom a opozičným poslancom Petrom Porošenkom.

Rozhovory sa sústredia na obnovenie pokoja na Ukrajine ako aj na ďalšie politické vyjednávania vrátane plánov na vytvorenie novej vlády.

Spojené štáty ocenili posledný vývoj v ukrajinskej kríze potom, čo odstúpila vláda Mykolu Azarova a parlament zrušil kontroverzný zákon sprísňujúci podmienky pre demonštrácie. Prezident Viktor Janukovyč tiež podpísal podpísal zákon, ktorého súčasťou je amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na vlne protivládnych nepokojov.

Do Mníchova aj mediátori blízkovýchodného kvarteta

Na prestížnu Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, ktorá sa v piatok začala v bavorskej metropole, prídu aj mediátori združení v takzvanom blízkovýchodnom kvartete.

Ide o neformálne zoskupenie usilujúce sa o zaistenie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi. Jeho členmi sú OSN, USA, Rusko a Európska únia.

Za kvarteto budú v Mníchove v sobotu rokovať americký minister zahraničných vecí John Kerry, vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku EÚ Catherine Ashtonová, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Rokovaniam bude tradične predsedať vyslanec kvarteta a bývalý britský premiér Tony Blair. "Táto schôdzka sa odohrá vo chvíli, keď treba urobiť zložité a smelé rozhodnutia. Výhody mieru pre Izraelčanov a Palestínčanov sú enormné," uviedla Ashtonová v piatkovom oficiálnom stanovisku.

Okrem Ukrajiny bude reč aj o Sýrii

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vystúpia s prejavmi okrem expertov na rôzne oblasti aj viacerí významní politici. Celkovo je pozvaných 400 hostí vrátane asi 20 hláv štátov a vlád a viac ako 50 ministrov zahraničia a obrany. Konferencia tento rok oslavuje 50. výročie vzniku.

Podujatie bude tento rok venované predovšetkým kríze v Sýrii, násilnostiam na Ukrajine a iránskemu jadrovému programu.

Experti budú diskutovať aj o kyberbezpečnosti a ochrane elektronických dát. Podujatie, ktoré sa skončí v nedeľu, v piatok slávnostne otvoril nemecký prezident Joachim Gauck.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.