Ukrajinská opozícia chce protest zmeniť na mierumilovný

0
441

KYJEV 24. januára (WEBNOVINY) – Len malé ústupky zo strany ukrajinskej vlády priniesli štvrtkové rozhovory medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a opozičnými lídrami. Vodca opozície Vitalij Kličko je podľa vlastných slov z rokovaní sklamaný rovnako ako tisíce demonštrantov, ktorí od rozhovorov veľa očakávali.

Obrazom: Kyjevu vládne oheň a násilie

Líder nacionalistickej strany Svoboda (Sloboda) Oleh Tjahnybok povedal, že vláda sľúbila len prepustenie aktivistov zadržaných počas protestov. Janukovyč však odmietol splniť hlavné požiadavky, ktorými sú predčasné parlamentné a prezidentské voľby, okamžité odstúpenie vlády i prezidenta ako aj zrušenie opatrení namierených proti demonštrantom, ktoré uzákonili minulý týždeň.

Odporúčame:

Opozičný líder Kličko utíšil dav, čaká na výsledky rokovania

Rokovania v Kyjeve zlyhali, demonštranti sa postavia guľkám

Ukrajinské novinárky prosia o pomoc, do sveta poslali listy

Video: Násilie na Ukrajine má už päť obetí, polícia zasiahla

Ďalšie rokovania nemajú podľa opozičných lídrov zmysel. Demonštrantov vyzvali, aby zostali v pohotovosti, ale zdržali sa násilností a provokácií. "Bude to mierumilovný protest," vyhlásil líder opozičnej strany Baťkivščina (Vlasť) Arsenij Jacenjuk, ktorý sa taktiež zúčastnil na rokovaniach.

Stredajšie nepokoje v Kyjeve si podľa opozície vyžiadali najmenej päť mŕtvych a okolo 300 zranených. Internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda informovalo, že štyri z piatich obetí na životoch utrpeli strelné poranenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.