Ukrajina schválila amnestiu, podmienkou je uvoľnenie budov

0
667

KYJEV 30. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament v stredu večer schválil amnestiu pre opozičných aktivistov, ktorí sa podieľali na tamojšej vlne násilných nepokojov, podmienil ju však uvoľnením okupovaných úradov. O výsledku mimoriadneho zasadnutia informujú domáce a zahraničné spravodajské portály, podľa ktorých opozícia hlasovala proti návrhu.

Server Kyiv Post uvádza, že predmetom hlasovania bol súbor opatrení s cieľom "vylúčiť negatívne následky (krízy) a zamedziť prenasledovaniu a postihovaniu osôb zapojených do udalostí počas pokojných protestných zhromaždení", ktorých predkladateľom bol člen vládnej Strany Regiónov Jurij Mirošnyčenko.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

Ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe, podľa Kyiv Post však samotný Mirošnyčenko vyhlásil, že podmienka ukončenia okupácie sa týka sídiel oblastných samospráv, nie však budov a priestranstiev v Kyjeve, ako je miestny Dom odborov alebo Námestie nezávislosti. Dodal, že amnestia by mala vstúpiť do platnosti v priebehu 15 dní.

Parlament ešte v utorok splnil ďalšiu z hlavných požiadaviek odporcov prezidenta Viktora Janukovyča, ktorou bolo zrušenie zákonov sprísňujúcich pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie. Tie parlament schválil 16. januára, na čo protesty v Kyjeve prerástli do násilných nepokojov a demonštranti obsadili vládne úrady vo viacerých častiach krajiny.

Odporúčame aj:

Ukrajine pre politické turbulencie zhoršili rating

Premiéri odsúdili násilie na Ukrajine, Fico je znepokojený

Ukrajina je na pokraji občianskej vojny, tvrdí exprezident

Ukrajina prišla o premiéra, opozícia vykročila k víťazstvu

Obrazom: Horiaca Ukrajina očami slovenského fotografa

Okrem zrušenia kontroverzných zákonov opozícia v utorok uspela i s ďalšou požiadavkou v podobe odstúpenia vlády na čele s Mykolom Azarovom, ktorého dočasne nahradil vicepremiér Serhij Arbuzov.

Vodca najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenij Jaceňuk to následne v rozhovore pre televíznu stanicu 5 Kanal označil za "dôležitý, no neskorý" krok, zatiaľ čo líder strany UDAR Vitalij Kličko vyjadril očakávanie, že po Azarovovi odstúpi aj prezident Janukovyč.

Rusko odsúdilo zasahovanie Západu do záležitostí Ukrajiny

Horná komora ruského parlamentu v stredu skritizovala správanie západných politikov, ktorí podľa nej zasahujú do vnútorných záležitostí Ukrajiny, a vyjadrila presvedčenie, že krízu v krajine sa podarí vyriešiť.

Podľa uznesenia citovaného spravodajským portálom RIA Novosti 166-členná Rada federácie vyjadrila "rozhorčenie z toho, ako početní západní politici neváhajú zasahovať" do diania na Ukrajine, pričom "vedome podnecujú k destabilizácii krajiny".

Naráža tak zrejme na skutočnosť, že po vypuknutí protivládnych protestov na Ukrajine medzi tamojšími demonštrantami viackrát objavili európski, ale i americkí politici a diplomati.

Zasahovanie zahraničia do záležitostí Ukrajiny počas utorňajšieho summitu v Bruseli odsúdil aj ruský prezident Vladimir Putin.

Protesty v bývalej sovietskej republike sú však dôsledkom rozhodnutia tamojšej vlády nepodpísať významné dohody s EÚ, za ktorým bol podľa dnes už bývalého premiéra Mykolu Azarova práve nátlak zo strany Ruska.

Minulotýždňové nepokoje v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách ruskí senátori označili za súčasť "dobre organizovanej kampane s cieľom zdiskreditovať a zvrhnúť legitímnu vládu", uvádza RIA Novosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.