Turecký premiér odmieta kritiku EÚ o demokracii v Turecku

0
392

BRUSEL 21. januára (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku lídrov Európskej únie v súvislosti so stavom demokracie v jeho krajine.

Urobil tak na utorkovej návšteve v Bruseli, ktorá je jeho prvá za posledných päť rokov. Terčom kritiky je Erdoganova snaha o oslabenie najvyššieho justičného orgánu v Turecku, pričom má ísť o reakciu na rozsiahle protikorupčné vyšetrovanie viacerých významných tureckých predstaviteľov.

"Justícia by nemala zachádzať ďalej, ako je jej úloha a mandát," povedal Erdogan na tlačovej konferencii v sídle EÚ. Ako však dodal, so svojimi "európskymi priateľmi" rokoval aj o menších zmenách, ktoré do reformy "zahrnie". Terčom kritiky je Erdoganov plán na oslabenie tureckej Najvyššej rady sudcov a prokurátorov, čo je v rámci tamojšej justície vôbec najvyšší orgán.

Erdogan je na oficiálnej návšteve Bruselu prvýkrát za posledných päť rokov. Absolvoval pritom aj rokovania s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom, ktorý ich označil za "veľmi úprimné a otvorené". Témou bolo aj riešenie krízy v Sýrii, o čom budú svetoví lídri debatovať v stredu na konferencii Ženeva II vo švajčiarskom Montreaux.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.