Vreckové svojim deťom dáva takmer polovica rodičov

0
356

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Vreckové svojim deťom pravidelne dáva takmer 40 % rodičov, pričom 16 % ho posiela na bankový účet. Polovica rodičov najčastejšie svojim deťom prispieva sumou do 10 eur mesačne.

Ideálny vek

Zároveň zastávajú názor, že deti by mali dostávať prilepšenie vo forme vreckového ideálne vo veku 7 až 12 rokov. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v novembri minulého roka pre Prima banku uskutočnila prieskumná agentúra 2muse na vzorke 626 respondentov vo veku 15 a viac rokov.

Na bezhotovostnú formu vreckového sú podľa výsledkov prieskumu nastavení skôr mladší rodičia vo veku okolo 25 rokov. Detské účty sú pritom vo väčšine prípadov bez poplatku a predstava, že by sa zostatky na detskom účte zhodnocovali rovnako ako na termínovanom vklade, sa pozdáva takmer deviatim z desiatich rodičov.

Detský účet

Využívanie detského účtu je podľa Prima banky vhodnou formou, ako naučiť dieťa hospodáriť s vreckovým. Rodičia nad výdavkami dieťaťa zároveň podľa vyjadrení banky získajú oveľa lepší prehľad a kontrolu.

"Finančná gramotnosť na Slovensku je veľmi nízka. Bolo by vhodné, keby sa deti už v škole učili rozumieť peniazom," uviedla psychologička Mirina Hochelová. Dieťa sa o peniaze začína prirodzene zaujímať vo veku okolo 6 až 7 rokov, no skutočnú hodnotu peňazí však začína spoznávať až keď má 10 až 12 rokov. Podľa nej je vhodné dať dieťaťu vlastné peniaze vo veku okolo desiatich rokov a založiť mu účet v banke okolo pätnástich rokov. Ako doplnila hovorkyňa Poštovej banky Naďa Urbanová, účet by mal zahŕňať všetky bežné bankové služby, pričom mladí preferujú rýchle a jednoduché služby a mal by byť za jednu cenu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.