Turecký premiér je na koberčeku v Bruseli, žehlí čistky

0
426

BRUSEL 21. januára (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan absolvuje v utorok v Bruseli rokovania s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie vrátane predsedu Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

Únia sa obáva o demokraciu

Erdogan pricestoval do sídla EÚ ešte v pondelok, pričom ide o jeho prvú návštevu Bruselu v kresle predsedu tureckej vlády za posledných päť rokov. Po najhoršej kríze počas jeho 11-ročnej vlády sa bude snažiť presvedčiť európskych lídrov, že nehrozí žiadne naštrbenie vzájomných vzťahov.

Únia totiž vyjadrila hlboké znepokojenie nad stavom demokracie v Turecku a nezávislosťou jeho inštitúcií po tom, čo vláda sprísnila kontrolu nad súdnictvom v reakcii na rozsiahle protikorupčné vyšetrovanie.

Masové čistky v polícii a súdnictve

Erdoganova návšteva je zameraná na podčiarknutie novej éry vzájomných vzťahov po minuloročnom obnovení prístupových rokovaní po trojročnej prestávke.

Zatieňuje ju však škandál okolo masových čistiek v polícii a súdnictve. V rámci zásahov proti korupcii v decembri zatkli v Turecku viacerých vplyvných podnikateľov vrátane šéfa štátnej banky či troch synov ministrov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.