Najbohatší ľudia ohrozujú demokraciu, tvrdí charita

0
402

PARÍŽ 20. januára (WEBNOVINY) – Britská charitatívna organizácia Oxfam vo svojej alarmujúcej správe zhodnotila rozdelenie blahobytu na zemeguli. Podľa jej údajov 85 najbohatších ľudí na svete disponuje rovnakým majetkom ako polovica populácie.

Správa zverejnená v pondelok upozorňuje na "škodlivý dopad" rastúcej nerovnosti a pomáha "najbohatším podkopávať demokratický proces a presadzovať politiky, ktoré podporujú ich záujmy na úkor iných", tvrdí Oxfam.

Organizácia okrem iného v správe tiež kritizuje daňové úniky prostredníctvom daňových rajov ako aj štátne úsporné opatrenia, ktoré postihujú predovšetkým spodné príjmové vrstvy. „Nemôžeme dúfať v to, že vyhráme boj proti chudobe bez toho, že budeme bojovať proti nerovnosti," podotýka výkonná riaditeľka Oxfamu Winnie Byanyimaová.

Oxfam zverejnil čísla pri príležitosti nadchádzajúceho zasadnutia Svetového hospodárskeho fóra v Davose. Fórum, ktoré stretnutie v Davose organizuje, minulý týždeň varovalo, že rastúca priepasť medzi bohatými a chudobnými predstavuje v roku 2014 najväčšiu svetovú hrozbu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.