Tisíce Bulharov protestovali v Sofii, chcú rezignáciu vlády

0
254

SOFIA 10. novembra (WEBNOVINY) — Niekoľko tisíc ľudí protestovalo v bulharskom hlavnom meste Sofia, pričom žiadali odchod vlády a vypísanie predčasných volieb.

Nedeľnú demonštráciu zorganizovali študenti, ktorí okupujú univerzity už niekoľko týždňov. Ich akcie sú súčasťou päť mesiacov trvajúceho hnutia proti socialistickej vláde, ktorú obviňujú z väzieb na pochybných podnikateľov.

Obrazom: V Sofii protestovali proti vláde tisíce Bulharov

Posledná demonštrácia sa uskutočnila práve na 24. výročie pádu komunizmu v Bulharsku. Demonštranti v rámci nej zablokovali hlavné ťahy v centre Sofie. Mnohí niesli plagáty premiéra Plamena Orešarského, ktoré ho zobrazovali ako zombieho. Niektorí demonštranti obrázky spálili. Poriadková polícia uzavrela okolie hlavných vládnych budov, žiadne zrážky ani zranenia však hlásené neboli.

Bulharsko ešte v júli zachvátili masové demonštrácie po tom, ako premiér Orešarski navrhol za šéfa vplyvnej tajnej služby mladého mediálneho magnáta Deljana Peevského podozrivého z napojenia na miestnych oligarchov. Protesty neskôr nabrali celonárodný charakter a demonštranti už nepožadovali len Peevského odstúpenie, ale rezignáciu celej vlády. Tú predchádzajúcu premiéra Bojka Borisova sa im ešte v zime podarilo zosadiť, keď jeho kabinet neustál mohutné demonštrácie proti vysokým životným nákladom v najchudobnejšej krajine EÚ.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.