Slovenskí hokejisti nestačili na Švajčiarov, končia poslední

0
646

MNÍCHOV 10. novembra (WEBNOVINY) – (Od vyslaného redaktora Petra Mráza) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo svojom záverečnom vystúpení na medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár 2013 v Mníchove s výberom Švajčiarska 0:3 a obsadila konečné štvrté miesto.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka po sobotňajšej prehre s Nemeckom 0:2 nestrelili gól ani Švajčiarom a so ziskom dvoch bodov uzatvárajú tabuľku turnaja. Pred rokom skončili Slováci tretí v pozícii obhajcu prvenstva.

Ján Laco síce inkasoval už v 2. minúte, ale rozhodcovia gól neuznali pre hru vysokou hokejkou jedného zo Švajčiarov.

Odporúčame:

Slovenskí hokejisti podľahli Nemecku, Endras vychytal nulu

V 15. minúte otvoril skóre duelu Romy, ktorý pretlačil za Laca odrazenú strelu Wicka. V druhej časti hneď v úvode zvýšil Froidevaux náskok Švajčiarov a na 3:0 upravil v 34. min v presilovke Wick. V tretej časti sa už skóre nezmenilo.

V 58. vzájomnom zápase so Švajčiarmi prehral slovenský tím 27. raz (bilancia 24 víťazstiev – 7 remíz – 27 prehier, skóre: 141:133). Slováci prehrali s týmto súperom na nulu vrátane nedele už sedemkrát, predtým naposledy v decembri 2012 na turnaji Arosa Challenge 0:5.

Celkovými víťazmi Nemeckého pohára v Mníchove sa stali hokejisti USA. V nedeľňajšom záverečnom stretnutí turnaja zdolali domáci výber 7:4. Nemci v zápase viedli 2:0, 3:1 i 4:3, Američania však uspeli ofenzívnym štýlom hry. Výber USA vyhral Nemecký pohár tretíkrát v histórii, predtým sa mu to podarilo ešte v rokoch 2003 a 2004. Slovensko na tradičnom novembrovom podujatí skončilo na 4. mieste, keď ako jediné zdolalo zámorský výber.

Nemecký pohár 2013 – nedeľa:

Slovensko – Švajčiarsko 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Góly: 15. Romy (Wick, Huguenin), 22. Froidevaux (Pestoni, Wieser), 34. Wick (Romy, Pestoni)
Vylúčení: 7:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brill, Schukies – Höfer, Schelewski (všetci Nem.), 4000 divákov

Zostavy:

Slovensko: J. Laco – Sersen, Vydarený, Starosta, Mezei, Kudroč, Švarný, P. Mikuš – Radivojevič, J. Mikúš, Bartovič – P. Zuzin, Surový, Záborský – Marcel Hossa, Špirko, Tybor – D. Skokan, L. Handlovský, T. Sýkora

Švajčiarsko: Manzato – Du Bois, Loeffel, Geering, Huguenin, Schlumpf, Guerra, Chiesa, Kukan – Vermin, Plüss, Liniger – Pestoni, Romy, Wick – Scherwey, Froidevaux, Wieser – Hofmann, Walser, Schäppi

USA – Nemecko 7:4 (1:2, 4:2, 2:0)

Góly: 11. Dehner, 22. G. Lewis, 24. Mueller, 35. Kolarik, 39. P. MacArthur, 44. Moses, 55. McRae – 4. a 22. Wolf, 1. Hager, 26. Kink

Konečné poradie:

1. USA 3 2 0 1 0 15:12 7
2. Švajčiarsko 3 1 1 0 1 10:7 5
3. Nemecko 3 1 0 1 1 8:10 4
4. Slovensko 3 0 1 0 2 4:8 2

I. tretina

Úvodná tretina duelu proti vicemajstrom sveta veľa hokejovej krásy zo strany slovenského tímu nepriniesla. Už v 2. min skončil puk po nahodení jedného zo švajčiarskych bekov v Lacovej bránke, ale rozhodcovia ho pre hru vysokou hokejkou správne neuznali.

V ďalšom priebehu putoval dvakrát na trestnú lavicu J. Mikúš, v oslabení sa Slovákom podarilo "otupiť" aktívnejších Švajčiarov. V 15. min sa po odrazene strele Wicka dostal k puku úplne voľný Romy a pretlačil puk za slovenského gólmana – 0:1. Šesť slovenských striel v I. tretine nebolo nebezpečných, väčšinu času sa Slováci len bránili.

II. tretina

Na začiatku II. tretiny v 22. min J. Laco zachránil pri strele Pestoniho, ale Froidevaux poslal dorážku do horného rohu a Švajčiari viedli 2:0. V 26. min sa dostal do úniku Marcel Hossa, no zakončil vedľa Manzatovej bránky. Nasledovalo niekoľko sporných rozhodnutí arbitrov, ktoré vyvrcholili vylúčením Radivojeviča a Wick v presilovke poslal puk do odkrytej Lacovej bránky.

III. tretina

Tretie dejstvo začali Slováci nepremenením veľke šance, keď puk dlhšie "tancoval" v bránkovisku súpera. V 43. min vnikol do útočného pásma T. Sýkora, dobre našiel D. Skokana, ale tomu sa nepodarilo pretlačiť puk za Manzata. Na opačnej strane sa Geering natlačil pred Laca, zakončil však vysoko nad slovenskú bránku. V zostávajúcom priebehu chýbal hre náboj, tím SR neskóroval ani v presilovke pri vylúčení Huguenina. V 58. min nepremenil trestné strieľanie Martin Plüss.

Hlasy:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Osobne som sklamaný z výkonov svojho tímu. Nedať gól 120 minút je alarmujúce. Aj keď tam bola snaha, chýbala nám hokejovosť. Nemci aj Švajčiari nás hokejovo jasne predčili. Ukázalo sa, že Európa je niekde inde, ako my. Sklamala ma útočná činnosť, nemali sme tri presné prihrávky za sebou. V zápase sme si utvorili tak dve šance, a to je na toľko hráčov z KHL žalostne málo."

Michal Sersen (obranca SR): "Odkedy pôsobím v reprezentácii a chodím na tento turnaj, tak toto bolo suverénne najhoršie vystúpenie z našej strany. Myslím si, že sme nemali zlý tím, ale nie všetci sme pristúpili k tomu tak, ako sme mali. Nepodali sme dobrý výkon, hrali sme bez bojovnosti a agresivity. Okrem duelu proti Američanom sme sa ešte aj proti Nemcom ako-tak snažili, ale dnes to bolo bez emócii. Takto sa nedá hrať."

Ján Laco (brankár SR): "Hrali sme naozaj zle. V prvej časti sme vôbec nekorčuľovali a súper chodil ľahko do našej obrannej tretiny. Neviem si vysvetliť, čo sa stalo. Z nás nešla energia, neverili sme si na puku, bolo to nejaké zvláštne. Musíme teraz začať od podlahy."

Tomáš Záborský (útočník SR): "Mali šance, ale nedokázali sme ich premeniť. V súboji s Nemeckom sme prehrali a dostali sa trochu dole. Dnes to bolo rovnaké. Švajčiari boli rýchlejší a omnoho lepšie kombinovali. Robíme hlúpe fauly a potom inkasujeme v oslabeniach. Keď máme v každom zápase sedem a viac vylúčení, takto sa hrať nedá. Musíme sa vyvarovať faulov."

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.