Taiwan: Spolupráca namiesto sporov o Východočínske more

0
286

BRATISLAVA 2. decembra (WBN/PR) – Napätie v súvislosti so sporným súostrovím Diaoyutai (jap. Senkaku) vo Východočínskom mori sa nedávno opäť vystupňovalo kvôli vyhláseniu zóny vzdušnej obrany Čínou (ČĽR), ktoré sprevádzalo oznámenie o uskutočnení „núdzových obranných opatrení“ v prípade nepodriadenia sa.

Japonsko a Spojené štáty okamžite rôznymi spôsobmi protestovali, kým EÚ naliehala na zúčastnené strany, aby zachovali pokoj a zdržanlivosť a pokúsili sa o diplomatický spôsob hľadania mierového riešenia založeného na spolupráci.

Nan-yang Lee, vedúci zastúpenia Taiwanu v Slovenskej republike, vyjadril svoje znepokojenie a povedal, že ako strana, ktorá si tiež nárokuje suverenitu nad súostrovím Diaoyutai, vyhlásila Čínska republika (Taiwan) v auguste 2012 prostredníctvom prezidenta Ma mierovú iniciatívu vo Východočínskom mori, vyzývajúcu všetky dotknuté strany, aby zachovali zdržanlivosť a vyhýbali sa nepriateľskému konaniu: aby odložili spory, neupúšťali od dialógu a dodržiavali medzinárodné právo spôsobom umožňujúcim vyriešenie sporov mierovou cestou.

Vláda Čínskej republiky je hlboko znepokojená vývojom v tomto regióne a jednoznačne nalieha na všetky zúčastnené strany, aby vyriešili predmetný spor o oblasť prostredníctvom dvojstranných a viacstranných mierových rokovaní tak, aby bolo možné spoločne udržať oblastný mier a stabilitu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.