Brusel prispeje takmer 200 miliónov eur na úseky D1 aj na R4

0
342

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) preplatí na financovanie pokračujúcej výstavby dvoch úsekov diaľnice D1 Jánovce – Jablonov pri Levoči v dĺžke 18,5 kilometra a ukončenej výstavby úseku rýchlostnej cesty R4 Košice – Milhosť v dĺžke 14,2 kilometra spolu 189 mil. eur.

Oba projekty sú súčasťou transeurópskej dopravnej siete (TEN-T). Informovala o tom komisia s tým, že rozhodnutia o poskytnutí peňazí schválila v pondelok. Na výstavbu D1 Jánovce – Jablonov, ktorá je rozdelená na dve časti, pôjde z rozpočtu Európskej únie (EÚ) 146,3 mil. eur z celkovej investície 172,1 mil. eur.

Na nedávno dokončenú stavbu R4 Košice – Milhosť Brusel spätne preplatí 42,7 mil. eur z celkových oprávnených nákladov 50,3 mil. eur.

Kľúčovo prepoja západ a východ

„Tieto projekty predstavujú významné príspevky k hospodárskemu rozvoju Slovenska z hľadiska rastu a rozvoja. Tvoria kľúčovú súčasť siete TEN-T a zabezpečujú pripojenie Slovenska k prioritným európskym dopravným koridorom,“ zareagoval na schválenie finančnej pomoci EÚ eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn.

Oba projekty podľa neho predstavujú kľúčové prepojenie medzi západom a východom, resp. severom a juhom. „Takže prinesú prospech celej Európe. Dopravné cesty takisto zvýšia mobilitu občanov a zrýchlia dopravu v rámci krajiny,“ dodal.

Ministerstvo dopravy informovalo, že Európska komisia schválila v pondelok žiadosť o potvrdenie pomoci, teda nenávratný finančný príspevok na uvedené dopravné projekty z Kohézneho fondu EÚ. „Z oprávnených výdavkov na projekt sa vypočítava maximálna výška nenávratného finančného príspevku a zvyšok je financovaný z vlastných zdrojov prijímateľa, resp. zo štátneho rozpočtu,“ uviedol pre agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.

Nepreplatia všetko

„Únia neprepláca všetko, časť nákladov totiž označuje za tzv. neoprávnené výdavky – časť sumy za výkup pozemkov, niektoré vyvolané investície a podobne,“ dodal.

Súčasťou diaľnice D1 pri Levoči bude 22 mostov a päť protihlukových stien. Prvý, západný úsek diaľnice Jánovce – Jablonov v dĺžke deväť kilometrov má byť hotový v polovici budúceho roka. Pôvodne mal byť dokončený koncom tohto roka. Pre tragédiu na rozostavanom diaľničnom moste, keď podperná konštrukcia počas betonáže povolila a stavba mostu sa zrútila, sa plánovaný čas výstavby predĺžil o pol roka.

Prvý úsek stavajú spoločnosti Váhostav – SK, a. s. a Bögl a Krýsl, k. s. za zmluvnú cenu okolo 60 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Druhý, východný úsek diaľnice Jánovce – Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra má byť odovzdaný do užívania v lete 2015. Túto stavbu realizuje združenie v zložení Eurovia SK, a. s. Košice, Eurovia CS, a. s. Praha, a Stavby mostov Slovakia, a. s. za 126,26 mil. eur bez DPH.

Úsek R4 Košice – Milhosť odovzdali do prevádzky 7. novembra tohto roka po vyše troch rokoch od začiatku prác. Polročné predĺženie v tomto prípade spôsobil rozsiahly archeologický prieskum. Práce uskutočnila spoločnosť Skanska SK, a. s. za takmer 78 mil. eur bez DPH.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.