Sýrski rivali sa stretli za jedným stolom, no nehovorili

0
536

ŽENEVA 25. januára (WEBNOVINY) – Obe znepriatelené strany konfliktu v Sýrii sa v sobotu v Ženeve po prvýkrát stretli v jednej rokovacej miestnosti. Potvrdila to hovorkyňa vyslanca OSN pre Sýriu Lachdara Brahímího.

Podľa jej slov však hovoril len Brahímí a sýrski rivali len počúvali. Stretnutie trvalo asi pol hodiny. Obe delegácie mali spolu prvýkrát priamo rokovať už v piatok, Brahímimu sa však nepodarilo presvedčiť ich, aby si sadli za jeden stôl. Opozícia trvala na tom, že režim musí byť pripravený hovoriť o odchode prezidenta Baššára al-Asada z funkcie. Zástupcov režimu to nahnevalo a pohrozili, že rokovania opustia.

Predpokladá sa, že po prvom krátkom stretnutí sa Brahímí pokúsi dosiahnuť spoločný rozhovor v jednej miestnosti opäť popoludní. Očakávania z pozitívneho a konkrétneho výsledku rokovaní sú pre neústupčivosť oboch strán pomerne nízke.

Sprostredkovatelia preto chcú rivalov tlačiť k tomu, aby sa dohodli aspoň na krátkodobom riešení a sústredili sa na humanitárne otázky, predovšetkým situáciu v obliehanom meste Homs. Podujatie nadväzuje na podobnú konferenciu z júna 2012, ktorá sa takisto uskutočnila v Ženeve a jej okolí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.