Miloš Zeman si odskočil do Afganistanu, šiel pozrieť vojakov

0
375

PRAHA 25. januára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman je na návšteve českých vojakov v Afganistane. Spravodajskému portálu iDNES.cz to potvrdili dobre informované zdroje. Podľa ich údajov tam Zeman bude do nedele. Správu zatiaľ oficiálne nikto nepotvrdil.

Miloš Zeman deklaroval už pred svojím zvolením, že by sa za českými vojakmi do Afganistanu ako vrchný veliteľ ozbrojených síl určite vydal. Znovu to zopakoval v októbri pri slávnostnej prísahe vojakov. "Chcel by som vám oznámiť, že ako prvý prezident Českej republiky vo veľmi blízkej dobe Afganistan navštívim, pretože nestačí vyjadrovať len slovami sympatie tejto a ďalším misiám," uviedol vtedy v prejave.

Zo skorej návštevy ale nakoniec zišlo. Dôvodom bol zdravotný stav prezidenta. Pre ťažkosti s kolenom koncom októbra Zeman zrušil všetky zahraničné cesty do konca roku.

Zeman je podľa ČTK prvou českou či československou hlavou štátu, ktorá do Afganistanu zavítala. Pred ním krajinu opakovane navštívili predsedovia vlád Mirek Topolánek a Petr Nečas alebo bývalý minister obrany Alexandr Vondra. Bývalé Československo navštívila afganská hlava štátu dvakrát.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.