Sýrski povstalci útočia proti skupinám napojeným na al-Kájdu

0
183

BEJRÚT 4. januára (WEBNOVINY) – Sýrski povstalci a opoziční aktivisti odštartovali ofenzívu proti skupinám napojeným na al-Kájdu, ktoré sú obviňované z hrubého porušovania ľudských práv. Na severe Sýrie už druhý deň prebiehajú prudké boje medzi novovytvorenou povstaleckou Armádou mudžahídov, ktorá vyhlásila vojnu skupine Islamský štát v Iraku a Levante.

K Armáde mudžahídov sa pridali aj ďalšie dve povstalecké skupiny a podporu im vyjadrila aj opozícia zjednotená v Národnej koalícii sýrskych opozičných síl. "Revolúcia sa vrátila do svojich pôvodných koľají," povedal v tejto súvislosti aktivista Ibrahím al-Idilbí. Dodal, že 3. januára povstalci odštartovali už druhú revolúciu, tentokrát proti al-Kájde. Za dva dni prišlo o život skoro 40 bojovníkov al-Kájdy a 100 sa podarilo zajať.

Sýrski povstalci obviňujú Islamský štát v Iraku a Levante, že v oblastiach, ktoré kontroluje, zaviedol vládu teroru vrátane verejných popráv, únosov a mučenia. Niektorí dokonca tvrdia, že spolupracuje s režimom prezidenta Baššára al-Asada. Skupina, ktorá je priamo napojená na al-Kájdu, chce vytvoriť na severe Sýrie islamský štát s prísnym právom šaría.

Iracké vládne sily bojujú s povstalcami z al-Kájdy v provincii Anbar

Iracké vládne sily pokračovali v sobotu v operácii proti povstalcom napojeným na al-Kájdu, ktorí obsadili dve dôležité mestá v provincii Anbar. V bojoch zahynulo najmenej 55 bojovníkov zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante a asi osem vládnych vojakov.

Do rúk povstalcov padlo mesto Fallúdža ako aj časti mesta Ramádí. Obe boli baštami povstaleckých bojovníkov aj pred rokom 2003 a v ich okolí prebiehali prudké boje s americkou armádou. Iracký premiér Núrí al-Málikí vyhlásil, že militantov z provincie vyženú. "Neustúpime, kým nezlikvidujeme všetky teroristické skupiny," vyhlásil.

Situácia v oblasti mesta Ramádí sa vyhrotila v pondelok potom, čo bezpečnostné sily zasiahli proti sunnitským demonštrantom a rozobrali ich hlavný tábor v meste. Miesto demonštrácií sa totiž podľa vlády premenilo na "základňu teroristickej siete al-Kájda". Sunniti protestujú proti vláde al-Málikího už niekoľko mesiacov a vo väčšinovo šiitskom Iraku sa sťažujú na diskrimináciu. Boje medzi povstalcami napojenými na al-Kájdu a bezpečnostnými zložkami si len v piatok vyžiadali najmenej 100 mŕtvych. Išlo o najkrvavejší deň v Iraku za posledné roky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.