Obrazom: Ameriku čakajú extrémne mrazy, bude až – 38 stupňov

0
490

WASHINGTON 4. januára (WEBNOVINY) – Časti Kanady a severovýchod Spojených štátov zasiahli tento víkend extrémne mrazy s teplotami, ktoré miestami klesajú až na mínus 30 stupňov Celzia. V kanadskom Québecu očakávajú až – 38 stupňov, čo je najmenej za posledné dve desaťročia.

Obrazom: Na sever Ameriky zaútočila zima

Mrazivé počasie pretrváva v oblasti už niekoľko dní. Prudká snehová víchrica priniesla takmer 62-centimetrovú pokrývku snehu. Úrady vyzvali občanov, aby vychádzali len v nevyhnutných prípadoch. Počasie má na svedomí už najmenej 11 úmrtí, väčšinou pri automobilových nehodách.

Mrazivý vietor sprevádzaný snežením vo viacerých amerických štátoch narušil cestnú i leteckú dopravu, pričom v New Yorku a New Jersey dokonca vyhlásili stav ohrozenia. Najviac nového snehu napadlo v meste Boxton ležiacom na území Massachusetts. Vietor s rýchlosťou do 105 kilometrov za hodinu vytváral záveje, čo spôsobilo krátkodobé uzavretie dôležitých diaľničných ťahov. Aerolínie medzitým zrušili vyše 4-tisíc medzinárodných a vnútroštátnych letov obsluhujúcich New York, Boston, Filadelfiu, ale i Chicago a iné mestá. V zasiahnutom pásme žije dokopy okolo 100 miliónov obyvateľov, teda takmer tretina populácie USA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.