Sýrske chemické zbrane strašia talianske prístavy

0
433

RÍM 16. januára (WEBNOVINY) – Starostovia dvoch talianskych mestečiek v regióne Kalábria s pobúrením reagovali na štvrtkové rozhodnutie vlády vybrať prístav Gioia Tauro za miesto preloženia sýrskych chemických zbraní z dánskej na americkú loď.

Podľa jeho starostu Renata Bellofioreho je takéto rozhodnutie vlády v Ríme "nedemokratické" a občanov jeho mesta tým "degradovali na druhotriednych". Bellofiore taktiež argumentuje, že v ohrození aj jeho život, keďže v prípade nehody, pôjdu ľudia po ňom.

Chcú uzavrieť oblasť

Starosta susedného San Ferdinanda, kde sa väčšinovo prístav Gioia Tauro rozkladá, sa zase pokúsi o zablokovanie preloženia zbraní mestským nariadením, ktorým by uzavrel celú oblasť. Minister dopravy Maurizio Lupi však prístav označil za "výnimočne vhodný".

Poznamenal, že pôjde o náklad najjedovatejších látok s objemom 60 kontajnerov a hmotnosťou 500 ton. Náklad by podľa odhadov mal doraziť začiatkom februára a preložia ho pomocou žeriavov, pričom talianskeho územia sa nedotkne.

Vezú len 16 ton

Riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü vo štvrtok vyjadril presvedčenie, že sýrske chemické zbrane sa na základe medzinárodnej dohody podarí zničiť v plánovanom termíne, teda do konca júna, ako to stanovuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.

Üzümcü zároveň informoval, že na dánsku loď naložili v sýrskom prístave Ládikíja zatiaľ len niečo vyše 16 ton najnebezpečnejších chemikálií z ich celkového množstva 560 ton.

Šéf OPCW podľa vlastných slov dúfa, že proces sa v najbližších dňoch urýchli. Prvé chemikálie vezie loď do talianskeho prístavu Gioia Tauro, kde ich preložia na špeciálne vybavené americké plavidlo, ktoré ich zlikviduje vo vodách Atlantického oceánu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.