Katalánci chcú nezávislosť, žiadajú o právo na referendum

0
471

MADRID 16. januára (WEBNOVINY) – Katalánski zákonodarcovia vo štvrtok výraznou väčšinou podporili návrh, aby región požiadal zvyšok Španielska o priznanie práva usporiadať referendum o jeho nezávislosti, proti čomu dôrazne vystupuje centrálna vláda v Madride.

Členovia regionálneho zhromaždenia v pomere 87 ku 43 pri troch zdržaniach rozhodli o predložení príslušnej legislatívy celošpanielskemu parlamentu, hoci šanca na schválenie sa zdá byť mizivá vzhľadom na odmietavý postoj oboch najsilnejších strán v krajine.

Politická budúcnosť Katalánska

Barcelona si od návrhu sľubuje získanie "oprávnenia odsúhlasiť, zvolať a organizovať referendum o politickej budúcnosti Katalánska".

Koalícia katalánskeho premiéra Artura Masa sa už v decembri s inými stranami v regióne dohodla, že hlasovanie uskutočnia 9. novembra 2014.

Podľa vyjadrenia šéfa španielskej vlády Mariana Rajoya, ktoré nasledovalo niekoľko hodín po zverejnení termínu, to však Madrid nedovolí, keďže ústava krajiny hovorí o "nerozlučnej jednote španielskeho národa".

Podľa navrhovaného znenia referendových otázok by sa mali obyvatelia Katalánska vyjadriť, či by mal byť región "štátom" a v prípade, že áno, či by mal byť takýto štát nezávislý.

Úsporné opatrenia Madridu

Obyvatelia Katalánska sú nespokojní s politikou vlády v Madride, ktorá bojuje proti kríze tvrdými úspornými opatreniami a podľa katalánskeho lídra investuje do regiónu oveľa menej peňazí, ako z neho dostáva.

Španielsky ústavný súd v máji 2013 pozastavil platnosť deklarácie, ktorou katalánsky parlament vyhlásil "zvrchovanosť" autonómneho regiónu a otvoril tak cestu k vypísaniu referenda o jeho nezávislosti. Jej podpora u verejnosti dosahuje asi 50 percent.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.