Sýria mešká v ničení chemických zbraní, termín asi nedodrží

0
654

AMSTERDAM 29. januára (WEBNOVINY) – Sýria sa zatiaľ zbavila len necelých piatich percent svojho chemického arzenálu a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jej nepodarí dodržať budúcotýždňový termín na odvoz všetkých toxických chemických látok z krajiny na likvidáciu.

Agentúre Reuters to v stredu povedal nemenovaný zdroj z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Do sýrskeho prístavu Ládikíja zatiaľ dopravili 4,1 percenta z približne 1300 ton chemikálií, ktorých existenciu sýrsky režim priznal.

Medzinárodná operácia na zničenie chemických zbraní pod dohľadom OPCW je tak až asi o osem týždňov pozadu a Damask by mal medzinárodné spoločenstvo presvedčiť, že to s likvidáciou chemického arzenálu myslí vážne. Sýrii by v opačnom prípade hrozili sankcie OSN. Rokovanie OPCW o pokroku v tejto operácii sa uskutoční vo štvrtok.

Na základe septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas do konca júna, aby sa zbavila celého chemického arzenálu vrátane látok slúžiacich výrobu takýchto zbraní. Likvidácia sa má uskutočniť na mori na palube americkej lode so špeciálnym vybavením. Časť chemických látok sa už nachádza v talianskom prístave Gioia Tauro. Predmetom prvej námornej operácie sú najsmrtiacejšie látky vrátane takzvaného horčicového plynu, sarínu a bojovej látky VX.

Odporúčame:

Ničenie sýrskych chemikálií komplikuje bezpečnosť aj príroda

Sýrske chemické zbrane strašia talianske prístavy

Chemické zbrane príde do Streomoria prevziať americká loď

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.