Summit Latinskej Ameriky uznal právo na politický systém

0
190

HAVANA 29. januára (WEBNOVINY) – Lídri latinskoamerických krajín sa v stredu deklaráciou zaviazali, že budú rešpektovať právo všetkých krajín regiónu vybrať si vlastný politický systém.

Na summite Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) v Havane sa tiež dohodli, že priamo ani nepriamo nebudú zasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov a že budú dodržiavať princíp suverenity.

"Budeme plne rešpektovať nepopierateľné právo každého štátu zvoliť si svoj politický systém," píše sa v záverečnej deklarácii, ktorá je podľa agentúry Reuters zameraná hlavne na Kubu ako jedinú krajinu v tomto regióne so systémom jednej strany.

Druhý summit CELAC, ktorého vznik vyjadruje nespokojnosť s politikou USA, otvoril v utorok kubánsky líder Raúl Castro. Stretnutie sa začalo minútou ticha za zosnulého venezuelského prezidenta Huga Cháveza, ktorý bol zakladateľom združenia.

Lídri debatovali okrem iného o obchode, mieri, chudobe či ľudských právach. CELAC má byť odpoveďou na Organizáciu amerických štátov, ktorej Kuba nie je pre spory s USA súčasťou. Prvý summit CELAC sa konal v roku 2013 v Čile

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.