Sýria je ochotná uzavrieť prímerie a vymeniť si väzňov

0
440

MOSKVA 17. januára (WEBNOVINY) – Sýria je pripravená podniknúť viacero humanitárnych krokov, ktoré povedú k rýchlejšej distribúcii pomoci obyvateľom trpiacim vyše trojročným občianskym konfliktom.

Vláda prezidenta Baššára al-Asada je tiež ochotná vymeniť si väzňov s povstalcami, s ktorými bojuje. V piatok o tom informoval sýrsky minister zahraničia Walíd al-Muallím po stretnutí s jeho ruským partnerom Sergejom Lavrovom.

Ako povedal, Damask je pripravený vymeniť si s opozíciou zoznamy väzňov, ktorí by mohli byť na oboch stranách prepustení. Al-Muallím tiež predložil Rusku plán na dosiahnutie prímeria v oblasti mesta Halab, kde prebiehajú najväčšie boje.

„Tento plán bude úspešný, ak obe strany dodržia svoje záväzky,“ vyhlásil šéf sýrskej diplomacie, ktorý sa s Lavrovom stretol pred mierovou konfereciou o Sýrii plánovanou na 22. januára. Dodal, že plán pre Halab by v prípade úspechu mohol poslúžiť ako príklad pre ostatné časti Sýrie.

Lídri povstalcov sa už vyjadrili, že ak vláda takéto čiastočné prímerie dodrží, budú ho akceptovať. Povstalecké sily sú však značne roztrieštené a nie je isté, či sa k plánu pripoja aj radikálne islmistické skupiny.

Mierová konferencia nazávaná Ženeva 2 sa bude konať na budúcu stredu vo švajčiarskom meste Montreux. Zúčastnia sa na nej predstavitelia al-Asadovho režimu, účasť opozície a povstalcov ešte nie je istá a rozhodne sa o nej dnes.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.