Agentúra Fitch potvrdila úverovú spoľahlivosť Holandska

0
379

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Holandsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA s negatívnym výhľadom.

Agentúra krajine zároveň potvrdila rating nezabezpečených záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni AAA, krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na stupni F1+ a stropný rating na úrovni AAA.

Potvrdenie ratingov krajiny na najvyššom stupni podľa agentúry odzrkadľuje silné ekonomické a inštitucionálne základy Holandska. Patrí k ním to, že krajina vykazuje prebytky na bežnom účte platobnej bilancie.

Výhľad ratingov však zostáva negatívny v dôsledku slabej perspektívy rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Agentúra totiž predpokladá, že slabý rast bude brzdiť fiškálnu konsolidáciu.

Agentúra Fitch prognózuje, že holandská ekonomika bude v tomto roku stagnovať a v budúcom roku posilní o 1 %. Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) však predpovedá, že hospodárstvo Holandska sa v tomto roku o 0,1 % zmenší. Prognóza agentúry Fitch pre rok 2015 je v podstate v súlade s predikciou OECD.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.