Svrbenie hlavy je veľmi nepríjemné. Ako sa ho zbavíte?

0
1507

Svrbenie hlavy môže človeka privádzať do zúfalstva. Nevie sa na nič sústrediť a v horšom prípade si pokožku rozškriabe až do krvi. Čo robiť, keď vás svrbí hlava a neviete si s tým poradiť?

Svrbenie hlavy a lupiny

Najčastejšou príčinou svrbenia hlavy sú lupiny. Pokožka je vtedy podráždená a veľmi svrbí. Dobrou správou však je, že existuje veľké množstvo dostupných liečivých prípravkov, ktoré vás lupín zbavia. Uľaví sa nielen pokožke, ale neraz aj psychike, pretože lupiny je vidno, hromadia sa na oblečení a neraz sú spojené aj s rýchlejšie sa mastiacimi vlasmi.  Svrbenie hlavy spôsobuje aj atopický ekzém alebo lupienka, ktoré tiež patria k nepríjemným ochoreniam a potrebná je aj návšteva lekára.

Alergická reakcia

Svrbenie hlavy môže byť spôsobené aj alergickou reakciou. Možno ste to zažili aj vy. Kúpili ste si nový šampón, ktorý sľuboval samé skvelé veci. Umyli ste si vlasy a po nejakom čase vás začala neuveriteľne svrbieť pokožka. Dostavila sa alergická reakcia, no niekedy chvíľku trvá, kým prídete na to, ktorá kozmetika je pre vás vhodná a ktorá nie. Svrbenie môže spôsobiť aj intolerancia na niektoré potraviny či iná existujúca alergia.

Ďalšie faktory spôsobujúce svrbenie hlavy

Príčin svrbenia hlavy je však omnoho viac. Súvisieť môže aj s farbením vlasov, akné, stresom, vekom, obezitou, rôznymi zápalovými a autoimunitnými ochoreniami, infekciami, plesňovými infekciami alebo úpalom. Svrbeniu sa dá predchádzať dôkladným a pravidelným umývaním vlasov. Voliť by ste mali hydratačné prípravky a občas si dopriať vlasovú kúru z olejov, napríklad z arganového, moringového, šípkového alebo jojobového. Občas môže pokožka svrbieť každého, ak sa však svrbenie objavuje častejšie a neprestáva, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.