Summit EÚ môžu skomplikovať sporné návrhy

0
532

BRUSEL 19. decembra (WEBNOVINY) – Hlavnú časť zasadnutia Európskej rady, ktoré sa koná vo štvrtok a piatok v Bruseli, zrejme poznačia nezhody v oblasti takzvanej hospodárskej a menovej únie a rokovanie tak bude trvať do neskorých nočných hodín.

Slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil pred príchodom na zasadnutie, ktorému predchádza samostatné rokovanie predsedov vlád Visegrádskej skupiny.

Zopakoval tak svoje slová z pondelňajšieho vystúpenia pred členmi Výboru pre európske záležitosti NR SR, kde hovoril o „obrovskom množstve pochybností a neistôt“.

Avizujú veľké nezhody

„Máme avizované opäť veľké nezhody medzi členskými štátmi v základnej téme, ktorá sa týka hospodárskej a menovej únie,“ povedal Fico pred príletom do Bruselu.

„Aby sa podstatne viacej členské štáty, ktoré sú nezodpovedné, priblížili k zodpovednej európskej politike, teda aby robili potrebné opatrenia v oblasti konsolidácie, aby robili potrebné štrukturálne reformy, tak sa ich Európska rada snaží motivovať,“ uviedol na margo navrhovaných opatrení.

Jedným z nich sú individuálne zmluvy s Európskou komisiou, v ktorých by sa mali členské štáty zaviazať ku konkrétnym opatreniam smerujúcim k zodpovednejšej hospodárskej politike.

Podľa Fica je „úplne evidentné, že tento tlak vytvárajú tie zodpovedné, najmä tie severné štáty proti tým južným štátom“. „Južné štáty hovoria: Fajn, sme na to pripravení, ale dajte nám peniaze,“ vysvetlil premiér.

Ešte nepoznajú detaily

Súčasťou plánu sú preto takzvané mechanizmy solidarity slúžiace na financovanie reforiem, podľa Fica však „dnes nikto nepozná detaily“, čo považuje za podmienku prijatia politického rozhodnutia.

Slovenská vláda tiež trvá na dobrovoľnosti takýchto nástrojov a nezaťažovaní rozpočtov krajín, ktoré dodržiavajú terajšie pravidlá a konsolidujú verejné financie.

„Pokiaľ nebudeme poznať viacej detailov, nemôžme takéto stanovisko, v takejto podobe, ako je teraz, podporiť,“ uzavrel Fico.

Okrem hospodárskej a menovej únie by mal byť summit zameraný aj na Spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku (SBOP) ako jeden z významných prvkov Spoločnej bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ.

Príde i generálny tajomník NATO

Podľa zverejneného programu by malo ísť o ťažiskovú tému prvého dňa rokovaní, čo je na úrovni prezidentov a premiérov prvý prípad za posledných päť rokov. Za výnimočnú je považovaná i plánovaná účasť generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena.

Účastníci sa budú zameriavať na tri hlavné otázky, ktoré sú definované ako zvýšenie účinnosti, viditeľnosti a vplyvu SBOP, posilnenie rozvoja obranných spôsobilostí a posilnenie obranného priemyslu EÚ. Významným bodom v oblasti ekonomiky bude aj takzvaná banková únia v podobe jednotného mechanizmu riešenia krízových situácií v sektore.

Ako dodatočné témy zasadnutia Európska rada uvádza rozširovanie EÚ, energetiku, migráciu, ale aj humanitárnu krízu v Sýrii.

Zásadnejšie stanovisko k dianiu na Ukrajine v dôsledku pozastavenia eurointegračného procesu sa naproti tomu neočakáva.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.