Obmedzenie stimulov podporilo dolár

0
634

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Dolár vo štvrtok posilnil voči euru aj japonskému jenu po tom, čo americká centrálna banka oznámila, že utlmí svoj stimulačný program. Federálny rezervný systém (Fed) obmedzil program stimulov o 10 mld. USD a bude tak nakupovať dlhopisy v hodnote 75 mld. USD mesačne. Centrálna banka zároveň uviedla, že ponechá svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nízkej úrovni dlhšie, než pôvodne sľubovala.

Obmedzenie programu stimulov potvrdzuje, že výhľad ekonomiky USA a rovnako aj situácia na trhu práce sa zlepšuje. Stredajšie rozhodnutie americkej centrálnej banky znamená historický bod zlomu v najrozsiahlejšom monetárnom experimente vôbec. Program stimulov sa podľa šéfa Fedu Bena Bernankeho bude v budúcom roku zužovať “rozvážnym” tempom v prípade, že počet pracovných miest v USA bude pokračovať v raste podľa predpokladov.

Dolár sa obchodoval na úrovni 104,17 JPY/USD, keď po oznámení Fedu posilnil na 104,37 JPY/USD. Euro voči doláru kleslo na takmer dvojtýždňové minimum 1,36495 USD/EUR.

Na stredoeurópskych devízových trhoch do 11:10 oslabila česká koruna o 0,09 % na 27,667 CZK/EUR a maďarský forint o 0,16 % na 298,870 HUF/EUR. Poľský zlotý voči euru posilnil o 0,30 % na 4,170 PLN/EUR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.