Súd s Mursím odložili pre zlé poveternostné podmienky

0
454

KÁHIRA 8. januára (WEBNOVINY) – Egyptský súd v stredu odložil proces so zvrhnutým prezidentom Muhammadom Mursím na 1. februára. Podľa súdu dôvodom boli "zlé poveternostné podmienky", ktoré znemožnili previesť Mursího z väznice do budovy súdu. "Pre zlé poveternostné podmienky Mursí nemohol byť predvedený, a tak bol súd odložený na 1. februára," oznámil predsedajúci sudca Ahmed Sabrí Jussif.

Mursí sa má zodpovedať z údajného podnecovania k zabíjaniu opozičných aktivistov počas ročného vládnutia, ktoré v júli ukončilo armádne velenie. Prvé pojednávanie s proislamským štátnikom sa konalo 4. novembra, keď v sieni vyhlásil, že sa naďalej považuje za hlavu štátu a tribunál neuznáva, čo bolo zároveň jeho prvým verejným vystúpením od zbavenia moci.

Odporúčame:

Exprezidenta Mursího budú stíhať aj za útek z väzenia

Exprezidenta Egypta budú stíhať za špionáž a terorizmus

Strety medzi prívržencami a odporcami Mursího, ktoré sa odohrali začiatkom decembra pri prezidentskom paláci v Káhire, neprežilo najmenej sedem ľudí. Moslimské bratstvo však tvrdí, že väčšinu obetí tvoria práve islamisti. Prokuratúra napriek tomu vzniesla obvinenia voči Mursímu ako aj viacerým jeho spolupracovníkom a vysokým predstaviteľom hnutia. Prvého demokraticky zvoleného prezidenta Egypta by mali postaviť pred súd aj za špionáž v prospech Hamásu ako teroristickej organizácie. Šesťdesiatdvaročnému Mursímu v prípade usvedčenia hrozí doživotie alebo dokonca trest smrti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.