Súd povolil zhabanie majetku Putinovho odporcu Navaľného

0
330

MOSKVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Rusko môže zhabať majetok prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. V utorok o tom rozhodol súd v Moskve.

Stalo sa tak v súvislosti s obvineniami zo sprenevery, ktoré sú podľa aktivistu pokusom úradov "terorizovať oponentov režimu". Na základe obvinení z údajného podvodu a prania špinavých peňazí, ktoré Federálny vyšetrovací výbor vzniesol v októbri, Navaľný a jeho brat Oleg zneužili vyše 30 miliónov rubľov (680 tisíc eur), za čo im hrozí až desať rokov väzenia.

"Súd dnes povolil zhabanie majetku," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa súd. Dodala, že je na federálnych vyšetrovateľoch, aby rozhodli, či a kedy verdikt uplatnia. Navaľný na svojom blogu uviedol, že nemá tušenie, ktorý majetok konkrétne mu zhabali. "Neprizvali ma na súd, keď rozhodovali o tejto veci," napísal.

Vyšetrovatelia tvrdia, že Navaľný a jeho brat Oleg spreneverili financie francúzskej kozmetickej firmy Yves Rocher a dopravnej firmy Glavnoje podpisnoje agenstvo. Spoločnosť Yves Rocher sa k prípadu zatiaľ odmietla vyjadriť. Odvolací súd 16. októbra zmenil Navaľného päťročný trest väzenia na podmienečný.

V tomto prípade bol opozičný líder obžalovaný zo sprenevery, ktorej sa mal dopustiť v roku 2009, keď bol poradcom guvernéra Kirovskej oblasti v súvislosti s nepovoleným predajom dreva, čím údajne štátu spôsobil škodu vo výške 16 miliónov rubľov (388-tisíc eur). Navaľný sa pre odsúdenie už nebude môcť uchádzať o politické funkcie.

Navaľný už strávil dva 15-dňové tresty vo väzení za organizovanie protestov proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Na svojom blogu často zverejňuje podozrenia z korupčného správania najvyšších ruských predstaviteľov a je preto tŕňom v oku viacerých z nich. Nedávno kandidoval za primátora Moskvy, pričom skončil druhý hneď za Putinovým kandidátom Sergejom Sobjanin

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.