Stovky ľudí žalujú výrobcov elektrárne vo Fukušime

0
529

TOKIO 30. januára (WEBNOVINY) — Okolo 1 400 ľudí podalo spoločnú žalobu proti trom spoločnostiam, ktoré vyrobili japonskú jadrovú elektráreň vo Fukušine. Podľa ich názoru totiž musia niesť finančnú zodpovednosť za škodu spôsobenú roztopením reaktorov v roku 2011.

Právnici uviedli, že žalobu, ktorú podali vo štvrtok na tokijskom okresnom súde, je výzvou súčasným pravidlám, ktoré dávajú výrobcom imunitu v prípade jadrových havárií. Doteraz niesol zodpovednosť za nešťastie vyvolané zemetrasením len prevádzkovateľ zariadenia, spoločnosť Tokyo Electric Power Co.

Obrazom: Japonsko tesne po zemetrasení a tsunami a dnes

Žalujúci, medzi nimi obyvatelia Fukušimy ako aj 400 iných z celého sveta, tvrdia, že spoločnosti Toshiba, GE a Hitachi neuskutočnili bezpečnostné vylepšenia na štyridsať rokov starých reaktoroch. Každý z nich žiada odškodnenie vo výške 100 jenov (0,74 eura).

Vlny vyvolané podmorským zemetrasením v marci 2011 vyradili chladiace systémy elektrárne, čoho dôsledkom bola séria vážnych havárií. V auguste zaznamenali v elektrárni únik približne 300-tisíc litrov ťažko znečistenej vody, pričom sa predpokladá, že sa premiešala so spodnou vodou presakujúcou do mora.

Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) však po najnovšej návšteve Japonska ocenili "enormné" úsilie o zmiernenie následkov havárií vo Fukušime.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.