Stíhaný generál Muššaráf sa potrebuje liečiť v USA

0
277

ISLAMABAD 16. januára (WEBNOVINY) – Advokáti bývalého vojenského vládcu Pakistanu Parvíza Mušarrafa obvineného z vlastizrady vo štvrtok oznámili súdu, že zdravotný stav ich klienta si vyžaduje liečbu v Spojených štátoch.

Sedemdesiatročný generál vo výslužbe mal v kauze prvýkrát vypovedať 2. januára, po ceste na súd ho však údajne postihla srdcová slabosť a momentálne sa nachádza vo vojenskej nemocnici. Podľa právnikov mu lekári diagnostikovali koronárnu chorobu srdca, na čo mu odporučili liečbu na jednej z kardiologických kliník v Texase.

Tribunál v Islamabade nariadil vytvorenie špeciálnej komisie, ktorá má posúdiť Mušarrafov stav a predložiť o ňom 24. januára správu. Ďalšie pojednávanie v jeho prípade sa má uskutočniť v piatok.

Generál Mušarraf stál na čele Pakistanu v rokoch 1999 až 2008, keď bol známy ako významný spojenec prezidenta USA Georgea W. Busha v takzvanej vojne proti teroru. Obvinenie z vlastizrady sa týka jeho rozhodnutia z roku 2007 zaviesť v krajine výnimočný stav krátko pred tým, ako sa mal Najvyšší súd vyjadriť k pochybnostiam o zákonnosti jeho zvolenia do funkcie prezidenta.

Mušarraf po strate moci ušiel do Británie, odkiaľ v marci 2013 pricestoval opäť do vlasti, aby sa uchádzal vo voľbách o návrat do vrcholovej politiky. Jeho plány však prekazili rozhodnutia súdov, ktoré na neho uvalili domácu väzbu a začali proti nemu konať vo viacerých kauzách vrátane atentátu na expremiérku Bénazír Bhuttovú.

Začiatkom novembra sa oficiálne dostal opäť na slobodu, prísne stráženú vilu v Islamabade však ani potom neopúšťal vzhľadom na vyhrážky zo strany fundamentalistov. Napriek zákazu vycestovať z krajiny sa medzitým začali šíriť dohady, že Mušarrafovi nakoniec umožnia utiecť do zahraničia a vyhnúť sa trestu, aby zamedzili destabilizujúcemu sporu medzi vládou a stále vplyvnou armádou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.