Gruzínsko sa obáva provokácií Moskvy, EÚ sa vzdať nemieni

0
196

TBILISI 16. januára (WEBNOVINY) – Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili vo štvrtok povedal, že sa obáva "provokácií" zo strany Moskvy, je však presvedčený, že bývalý sovietsky štát ustojí tlak zo strany Kremľa.

Gruzínsko, ktoré viedlo s Ruskom v roku 2008 krátku vojnu o odštiepenecký región Južné Osetsko, v novembri iniciovalo dohodu o bližších vzťahoch s Európskou úniou a vláda v Tbilisi dúfa, že dokument bude ratifikovaný ešte tento rok.

Moskva však rezolútne nesúhlasí s orientáciou svojich bývalých sovietskych spojencov na Západ. Nedávno prinútila Ukrajinu, aby odmietla podobnú dohodu, čo vyvolalo v krajine masové protesty.

"Očakávame provokácie. Aj v minulom roku k nim došlo," povedal 31-ročný Garibašvili, ktorý v novembri obsadil miesto po miliardárovi Bidzinovi Ivanišvilim. Dodal však, že to nebude nič vážne. "Čo môže byť horšie ako okupovanie 20 percent nášho územia?" povedal v odkaze na Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré po konflikte Rusko vyhlásilo za nezávislé krajiny a rozmiestnilo tam svoje jednotky.

Premiér však podotkol, že normalizácia vzťahov s Ruskom ostáva cieľom vlády a s Moskvou chce naďalej rokovať o vyriešení štatútu odštiepeneckých regiónov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.