Srbi pôjdu k urnám, v piatok za to demonštrovali tisíce ľudí

0
444

BELEHRAD 25. januára (WEBNOVINY) – Ani nie dva roky od posledných parlamentných volieb oznámil podpredseda vlády a predseda najsilnejšej koaličnej Srbskej pokrokovej strany (SNS) Aleksandar Vučič v sobotu konanie predčasných volieb.

Uskutočniť by sa mali 16. marca, keď sa v Belehrade volí aj nová správa mesta. Oznámenie prichádza deň po tom, čo v centre srbskej metropoly v piatok demonštrovalo niekoľko tisíc ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s vládnymi návrhmi reforiem hospodárstva. Tie majú okrem iného upravovať fungovanie pracovného trhu či podmienok privatizácie.

Zhromaždení žiadali rezignáciu ministra hospodárstva Sašu Raduloviča a stiahnutie návrhu zákona, ktorý pred vstupom do platnosti musí schváliť parlament. Vláda chcela prostredníctvom reforiem naštartovať stagnujúcu ekonomiku krajiny, no demonštranti ich označujú za likvidačné a poukazujú na očakávané prepúšťanie či zatváranie zadlžených štátnych spoločností. Tie sú však podľa tvrdení ekonómov veľkým bremenom pre štátny rozpočet. Radulovič medzičasom oznámil svoju rezignáciu, informovali noviny Blic.

Srbská vláda v utorok začala oficiálne rokovať o vstupe do Európskej únie, na čo bývalá juhoslovanská republika čakala dlhé roky. Krajina však v záujme členstva v EÚ bude musieť reštrukturalizovať svoju ekonomiku a zreformovať svoj obrovský verejný sektor, ktorý zamestnáva až 700-tisíc ľudí.

Zmeny v záujme zosúladenia s nariadeniami únie budú nevyhnutné aj v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia či energetiky. Nevyhne sa ani privatizácii či vysporiadaniu sa so zadlženými štátnymi spoločnosťami. Balkánska krajina si od vstupu do EÚ sľubuje zlepšenie obrazu vo svete, prílev zahraničných investícií, a teda aj zníženie nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje 20 percent.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.