Krvavé oslavy, v Egypte znova zomierali ľudia

0
425

KÁHIRA 25. januára (WEBNOVINY) – Najmenej siedmi ľudia zahynuli v Egypte pri zrážkach polície s demonštrantami na tretie výročie revolúcie, ktorá viedla k pádu prezidenta Husního Mubaraka. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

V Káhire polícia zasahovala proti protivládnymi protestom slzotvorným plynom a varovnými výstrelmi do vzduchu, pričom tu zomreli štyria ľudia. Ďalší dvaja zahynuli v južnom meste Minja a jedna žena podľahla zraneniam v Alexandrii.

Explózia v policajnej akadémii

Pri policajnej akadémii v meste Suez vybuchla nálož, nevyžiadala si však zranených. V piatok si bombové útoky na policajné ciele v Káhire vyžiadali až šesť obetí. K útokom sa prihlásila islamistická skupina Ansar Baít al-Makdís, ktorá sa hlási k al-Kájde.

V Líbyi medzičasom uniesli štyroch zamestnancov egyptskej ambasády v Tripolise. Jedného ďalšieho pritom uniesli už v piatok. Polícia nevylúčia súvislosť so zatknutím prominentného vodcu povstalcov proti bývalému líbyjskému diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu v Alexandrii.

Egypt si v sobotu pripomína tretie výročie začiatku revolúcie, ktorá viedla k pádu prezidenta Husního Mubaraka.

Mursího i Mubarakov pád

Islamistická aliancia podporujúca jeho nasledovníka Muhammada Mursího, ktorého minulý rok zvrhla armáda, vyzvala pri tejto príležitosti na 18-dňové protesty. Mursího stúpenci organizujú pravidelné demonštrácie, v ktorých žiadajú jeho znovudosadenie, a to napriek vládnej perzekúcii a násilnostiam, ktoré si od jeho zvrhnutia vyžiadala už vyše tisíc obetí.

Mubarak vládol v Egypte od roku 1981 až do februára 2011, keď pod tlakom ľudového povstania rezignoval. Počas svojej vlády tvrdo potláčal akékoľvek presahy náboženstva do verejného života a pre západné krajiny predstavoval istotu kontroly nad extrémistami a dodržiavania prímeria so susedným Izraelom. Egyptská odnož Moslimského bratstva, za ktoré Mursí kandidoval, bola počas jeho éry tvrdo potláčaná.

Predvečer tretieho výročia začiatku egyptskej revolúcie poznačili bombové útoky, pri ktorých zahynulo najmenej šesť ľudí. Nepokoje a násilnosti sa očakávajú aj v sobotu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.