SOZA rozdala ceny za roky 2011 a 2012

0
588

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) rozdal vo štvrtok večer ocenenia za prínos pre slovenskú hudobnú scénu.

Výhercovia jednotlivých štatistických a honorárnych ocenení si domov odniesli bronzové sošky bájnej Eurydiky, ktoré vyrobila špeciálne pre podujatie sochárka Jana Brisudová.

Pódium patrilo najmä frontmanovi kapely IMT Smile Ivanovi Táslerovi, ktorý získal ocenenie v kategórii skladateľ najhranejších hudobných diel v roku 2012 a sošky mu putovali aj za piesne Veľa lásky a Viac, ktoré boli v priebehu rokov 2011 a 2012 najhranejšími skladbami v slovenských rádiách.

"Hudobné cítenie je dar, za ktorý som pokorne vďačný. Veľmi si cením toto ocenenie,“ povedal spevák pri preberaní sošiek. Autorkou textu skladby Viac je Táslerova manželka Anna Tásler Onderková. "Ďakujem Ivanovi, že mi dal šancu a príležitosť napísať tento môj prvý text. A zatiaľ posledný…“ povedala.

Obrazom: Odovzdávanie cien SOZA

Odovzdávali sa i honorárne ceny

Dva razy sa na pódiu ocitol textár a spisovateľ Kamil Peteraj za texty najhranejších piesní v rokoch 2011 a 2012 a skladateľ a producent Marián Kachút si odniesol sošku za najhranejšie hudobné diela v roku 2011.

V kategórii najpredávanejší nosič zvukového alebo zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov za rok 2011 triumfoval Rytmus s albumom Fenomén a rovnaké ocenenie za rok 2012 putovalo do rúk Márie Podhradskej a Richarda Čanakyho za Spievankovo 3. Anténa Hitrádio, ktoré do septembra minulého roku vysielalo pod značkou Rádio Hey!, získalo za obidva roky ocenenia za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní.

Zástupcovia SOZA odovzdali v priebehu galavečera aj šesť honorárnych cien. Medzi ocenenými sa tak ocitol aj skladateľ Vladimír Godár, ktorý si prevzal cenu za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí za rok 2011 a rovnaké ocenenie za rok 2012 sa dostalo skladateľke Ľubici Malachovskej Čekovskej.

Veľkú cenu SOZA 2011 za celoživotné dielo získal džezový klavirista Gabriel Jonáš a za rok 2012 ocenili speváka a skladateľa Miroslava Žbirku.

Uctili si štyroch velikánov

Zápisom do Zlatej knihy SOZA si zástupcovia organizácie uctili in memoriam štyroch velikánov slovenskej hudobnej scény. Za rok 2011 zapísali hudobného skladateľa Ivana Hrušovského (1927 – 2001) a džezového hudobníka a dirigenta Jána Siváčka (1928 – 1987) a za rok 2012 skladateľa Ivana Paríka (1936 – 2005) a textára a dramaturga Víta Ileka (1925 – 2009).

"S priebehom večera som spokojný, akciou sme ukázali, akú šírku dokáže hudba dosiahnuť. Podarilo sa nám odkomunikovať najpálčivejšie témy, ktoré nás zaujímajú ako ochrana duševného vlastníctva či podiel uvádzania domácej tvorby,“ uviedol predseda Výboru SOZA Matúš Jakabčic.

"Mám pocit, že spoločnosť dáva šancu na to, aby sme komunikovali témy ohľadne rozvoja kultúry, rozvoja kultúrneho priemyslu u nás, pretože vo veľkom európskom spoločenstve môžeme vidieť, ako na tom sú naši susedia a nemôžeme ostať na chvoste toho zvláštneho vzťahu k domácej tvorbe a nedať jej šancu na rozvoj a aby verejnosti sprostredkovala tie možnosti, ktoré má,“ dodal riaditeľ SOZA Anton Popovič.

Atmosféru galavečera Cien SOZA živými vystúpeniami dotvorili hudobní hostia Bratislava Hot Serenaders, Ivan Tásler & IMT Smile, Pressburger Klezmer Band, Ansámbel muzikálu Rent, Lotz Trio, Quasars Ensemble, Miroslav Žbirka a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band.

Prehľad víťazov Cien SOZA za roky 2011 a 2012:

Štatistické ceny

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel 2011: Marián Kachút

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel 2011: Kamil Peteraj

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu 2011: Veľa lásky (Ivan Tásler)

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukového alebo zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov 2011: Fenomén (Rytmus)

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní 2011: Rádio Hey! (do 2. 9 .2012, potom premenované na Anténa – hitrádio)

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel 2012: Ivan Tásler

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel 2012: Kamil Peteraj

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu 2012: Viac (Ivan Tásler, Anna Tásler-Onderková)

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukového alebo zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov 2012: Spievankovo 3 (Mária Podhradská & Richard Čanaky)

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní 2012: Rádio Hey! (do 2. 9. 2012, potom premenované na Anténa – hitrádio)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.