Adele dostala Rad britského impéria

0
863

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Anglická speváčka Adele dnes dostala Rad britského impéria za zásluhy v oblasti hudby. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Londýna si ocenenie prevzala z rúk britského princa Charlesa.

Adele, celým menom Adele Laurie Blue Adkins, sa na hudobnej scéne objavila v roku 2006. O dva roky vydala debutový štúdiový album 19 (2008), ktorý pozitívne prijali kritici i verejnosť.

V roku 2009 si z udeľovania cien Grammy odniesla dve sošky – pre najlepšieho nováčika a za najlepší ženský popový spevácky výkon. Druhá štúdiovka 21 (2011) urobila z Adele jednu z najväčších hviezd a momentálne je štvrtým najpredávanejším albumom všetkých čias vo Veľkej Británii.

Video: Adele – Skyfall

Pochádzajú z nej single Rolling In The Deep, Someone Like You, Set Fire To The Rain a Rumour Has It. Speváčka zaň získala Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka a tiež Brit Award v kategórii Najlepší britský album.

Na konte má dovedna už deväť zlatých gramofónikov. Za singel Skyfall z rovnomennej bondovky získala tento rok prvý Zlatý glóbus a tiež prvého Oscara. Zásluhou tejto piesne ovládla aj kategóriu Singel roka na tohtoročných Brit Awards.

V rokoch 2011 a 2012 ju magazín Billboard označil za interpreta roka a televízia VH1 ju vlani zaradila na piate miesto rebríčka 100 najlepších žien v hudbe. Momentálne údajne pracuje na svojej tretej štúdiovke, ktorá by mala vyjsť v polovici budúceho roka.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.