Snowden vyzval ľudí, aby sa spojili a zastavili špionáže

0
350

LONDÝN 26. decembra (WEBNOVINY) – Britská televízna stanica Channel 4 v stredu odvysiela príhovor bývalého spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena, ktorý sa stal svetoznámym vďaka odhaleniu masového sledovania komunikácie bežných ľudí.

Podľa úryvkov sa 30-ročný Američan žijúci v ruskom exile obracia na občanov s výzvou, aby sa spoločným úsilím pričinili o zastavenie kontroverzných špionážnych praktík, pričom si neodpustil ani narážku na klasický antiutopický román 1984 od anglického spisovateľa Georgea Orwella.

Odporúčame aj:

Snowden chce azyl v Brazílii, nie však výmenou za informácie

Biely dom priznal chybu, NSA nemala zbierať telefónne dáta

Americká NSA zvažuje amnestiu pre bývalého agenta Snowdena

Nespokojnosť s Barackom Obamom dosiahla historické maximum

Sledovacie nástroje opisované v diele z konca 40. rokov minulého storočia sú podľa neho "ničím oproti tomu, čo máme k dispozícii dnes" a je preto namieste zamyslieť sa nad tým, čo "to znamená pre súkromie priemernej osoby".

Snowden v júni vyvolal rozruch prezradením sledovacích programov NSA a po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon v auguste dostal azyl v Rusku.

Jeho informácie zverejnil v súčasnosti už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali komunikáciu zahraničných predstaviteľov ako aj miliónov bežných ľudí.

Krátky vianočný príhovor bude vôbec prvým vystúpením Snowdena v televízii po získaní ruského azylu. Americký denník The Washington Post ešte v utorok zverejnil prvý osobný rozhovor so Snowdenom, ktorý v ňom vyjadruje uspokojenie z toho, čo svojim konaním vyvolal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.